Serie A : Στο πρώτο ημίχρονο ήταν η περσινή Λάτσιο και “καθάρισε” (vid)

Δεύτερη σερί νίκη για τη Λάτσιο που επικράτησε με 2-0 της Σασουόλο εκτός έδρας και την προσπέρασε στη βαθμολογία της Serie A. To ματς ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τα δύο τους γκολ.

Η ομάδα της Ρώμης ανέβηκε ξανά στην 5η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 2-0 της Σασσουόλο, με τους Ζακάνι και Φελίπε Άντερσον να σκοράρουν στο τέλος κάθε ημιχρόνου (45+3′ και 90+2′).

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη η νίκη της ομάδας του Μαουρίτσιο Σάρι, μετά το εντός έδρας τρίποντο με τη Μόντσα στις 10 Νοέμβρη του προηγούμενου έτους.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, βλέποντας τον αρχηγό τους, Τσίρο Ιμόμπιλε να αποχωρεί τραυματίας στο 14′.

Προφανώς, στο στρατόπεδο των «γαλάζιων» περιμένουν με αγωνία τις εξετάσεις του Ιταλού ώστε να φανεί το μέγεθος του προβλήματος.

Παρ’ όλα αυτά, ο Τζακάνι «γλύκανε» τους «Λατσιάλι» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι για το 0-1.

Κι όπως ακριβώς «χτύπησε» στο α’ μέρος, έτσι έπραξε και στο δεύτερο, με τον Φελίπε Άντερσον να σφραγίζει το τρίποντο στο 90+4′ με όμορφη ατομική ενέργεια.