Πάτησε… γκάζι με σούπερ Αντετοκούνμπο ο Παναθηναϊκός (photos) | HIGHLIGHTS

Χάρη στο ξέσπασμα της τρίτης περιόδου όπου έκανε επιμέρους σκορ 30-9, ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολο το βράδυ του στο ΟΑΚΑ καθώς επικράτησε με 111-75 του Λαυρίου για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» με 25 ασίστ και μόλις 8 λάθη, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Κώστα Αντετοκούνμπο με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και 2 κοψίματα. Από το Λαύριο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 24 πόντους.

Με στόχο να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη, μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός απέναντι στο αξιόμαχο Λαύριο. Μετά το αρχικό 6-0, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους «πράσινους». Χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης και με επιθετική αιχμή τον Μουρ είχαν πολύ καλή εικόνα, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός ανέβαζε την πίεση του κι εκτελούσε με τον Ερνανγκόμεθ. Πολύ γρήγορα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (23-11) στο 7’, έπειτα από κάρφωμα του Γκραντ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με επιμέρους σκορ 7-2 κατάφεραν να μειώσουν στους έξι (33-27) στο 12’ με τρίποντο του Καστανέδα. Η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο όμως, έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό στις δύο πλευρές τους γηπέδου, ώστε να δημιουργήσει ξανά διψήφια διαφορά σε μία περίοδο που το Λαύριο ανταποκρίθηκε στα εμπόδια των «πράσινων». Γι’ αυτό άλλωστε το επιμέρους σκορ ήταν 25-25 στο τέλος της δεύτερης περιόδου (56-45).

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε για τα καλά, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βελτίωσαν την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκαν με 71-47 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τρεις πόντους του Γκριγκόνις. Αυτό το δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα αφού οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι και μετέτρεψαν σε μονόλογο το ματς. Χαρακτηριστικό είναι το 30-9 της περιόδου (86-54) που έδωσε το δικαίωμα στον Αταμάν να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και το Λαύριο να επικεντρωθεί στη συνέχεια του πρωταθλήματος.