Επιβλητικό το Περιστέρι, πρώτη νίκη στο BCL | HIGHLIGHTS

Την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή νίκη πανηγύρισε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 86-70 της Ουγγρικής Φάλκο για τη δεύτερη αγωνιστική του BCL, βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ του στον όμιλο σε 1-1.

Η ομάδα του Περιστερίου με κορυφαίους τους Χαντς, Ράγκλαντ και Χουγκάζ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Φάλκο φτάνοντας άνετα στη νίκη (86-70) με τον Βασίλη Σπανούλη να μοιράζει τον χρόνο στους παίκτες του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί μόνο για το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 12-11 στο 7′. Οι «κυανοκίτρινοι» όμως με ένα επιμέρους 12-4 έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 23-16 ενώ στη συνέχεια ανέβασαν πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η Φάλκο κατάφερε να μην ανοίξει άλλο η διαφορά ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (45-34).

Η ίδια εικόνα του αγώνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με το Περιστέρι να έχει σταθερά διαφορά ασφαλείας και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ανέβηκε επιθετικά μη επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να κάνουν σκέψεις επιστροφή στο παιχνίδι, παρότι μείωσαν σε 75-66 στο 36′. Το τελικό 87-70 αποτέλεσε και τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση με το Περιστέρι να έχει πλέον μπροστά του την αναμέτρηση με τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία στις 7 Νοεμβρίου.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-34, 62-49, 87-70

Περιστέρι (Σπανούλης): Χουγκάζ 10 (2), Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Ράγκλαντ 18 (3), Ρένφρο 8, Γουίλιαμς 4, Χαντς 20 (3), Κασελάκης 9, Μήτρου-Λονγκ 6 (1), Πουλιανίτης, Τόμπσον 6, Ζούγρης.

Φάλκο (Κονάκοβ): Τζορντάνο 11 (3), Κέλερ 13 (2), Κόβακς, Ποτ 5 (1), Ντεζ 2, Μπάρατς 5, Μπένκε 2, Κριβάτσεβιτς 2, Περλ 14 (2), Πόνγκο, Τίμπι 16 (4).