Basket League : Mε οδηγό τον Χαντς στην πρώτη νίκη το Περιστέρι (photos)

Tην πρώτη νίκη στην Basket League πανηγύρισε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 76-71 του Προμηθέα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος σταματώντας το αήττητο σερί για την πατρινή ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους που μάζεψαν 20 επιθετικά ριμπάουντ, ήταν ο Χαντς με 18 πόντους ενώ ο Τόμπσον είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά ήταν αρνητικός στην άμυνα ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Από τον Προμηθέα κορυφαίος ήταν ο Ετσενίκε που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Mε επιθετική αιχμή τον Κένι Γουίλιαμς ο οποίος είχε δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι από τα μέσα της πρώτης περιόδου κι έπειτα, κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό με συνέπεια να προηγηθεί με 25-17. Η προσπάθεια των γηπεδούχων ξεκινούσε από την άμυνα αφού ο Προμηθέας Πάτρας διαθέτει παίκτες με πλούσιο επιθετικό ταλέντο.

Με τον Τζέιλεν Χαντς το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (27-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αυτή την απόσταση διατήρησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το 16’. Κάπου εκεί η πίεση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε ν’ αποδίδει και σε συνδυασμό με τις λύσεις του Ετσενίκε, ο Προμηθέας Πάτρας μείωσε στους τρεις (34-31). Κάπως έτσι, πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο με το Περιστέρι να προηγείται με 42-40, έπειτα από τρίποντο του Χέιλ στην εκπνοή. Το πρόσωπο του πρώτου μέρους πάντως, ήταν ο Ετσενίκε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 14:57’’.

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τον Προμηθέα αφού στην τρίτη περίοδο βελτίωσε την άμυνα του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει πιο σκληρό και να πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 13-8 μέχρι το 28’ μπήκαν μπροστά με 53-50 αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν. Οι δύο ομάδες ισορροπούσαν σε τεντωμένο σχοινί με το Περιστέρι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 59-56 χάρη στο τρίποντο του Χαντς στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

To μικρό προβάδισμα που είχαν οι γηπεδούχοι βρήκε άμεσα απάντηση από τον Προμηθέα Πάτρας καθώς πέρασε μπροστά (66-65) στο 36’ με το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο ως το τέλος. Στις λεπτομέρειες οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν καλύτερες επιλογές κι έκαναν λιγότερα λάθη, με συνέπεια το Περιστέρι να φτάσει στην πρώτη του νίκη στην Basket League.