Volley League : Σούπερ Ολυμπιακός στο ντεμπούτο Καστελάνι, νίκησε τον ΠΑΟΚ | (photos+HIGHLIGHTS)

Ανώτερος και πιο έτοιμος ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» με κεκτημένη ταχύτητα από τους προκριματικούς του Champions League με υποδοχή που άγγιξε το τέλειο και μόλις 17 λάθη εκ των τα 10 ήταν χαμένο σερβίς πήρε δίκαια τη νίκη στο ανακαινισμένο γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” Ρέντη. Στον αγώνα αυτό έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Ολυμπιακού ο Αργεντινός προπονητής Ντανιέλ Καστελάνι ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με νίκη σε ντέρμπι με τους Κυπελλούχους Ελλάδας.

Πριν το ντέρμπι βραβεύτηκε για τη διάκριση του ως πολυτιμότερος αθλητής του πρωταθλήματος 2022-23 ο Σλοβένος κεντρικός του Ολυμπιακού Αλέν Παγιένκ.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν οι δύο ακραίοι του Κουμεντάκης, Ιντάλγκο αλλά και ο Τζιάβρας που έκανε πολύ δουλειά και στην άμυνα και έδειξε πως και εφέτος έχει δέσει την υποδοχή των πρωταθλητών.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεταπτώσεις στην απόδοση του. Βγήκε εκτός αγώνα στο 2ο σετ ενώ στο 3ο σετ όταν προηγήθηκε 11-9 και 14-13 έπαθε μπλακ άουτ. Δέχτηκε σερί 3-0 από το σερβίς του Παγιένκ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 16-13.

Ο Ιντάλγκο πάλι με άσσο έκανε το 20-16, αλλά ο Δικέφαλος επέστρεψε με σερί 4-0 χάρις τον Ρουσό και ισοφάρισε 20-20. Ο Κουμεντάκης με επίθεση και ο Ρουσό με λάθος έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό 22-20.

Δύο νέα λάθη του ΠΑΟΚ και επίθεση του Κουμεντάκη έκλεισαν τον αγώνα 25-21, ενώ η τελευταία φάση χρειάστηκε να περάσει από το video referee καθώς αρχικά ο πρώτος διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ στο Ρουσό.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.