Basket League : Κυρίαρχο στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι στο Μαρούσι | HIGHLIGHTS

Με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 48-22 και 14/26 τρίποντα συνολικά, το Περιστέρι πέτυχε στο Μαρούσι επί της τοπικής ομάδας την πρώτη νίκη του (104-73) στην Basket League της φετινής σεζόν στην αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 32ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Αχμέντ Χιλ το Μαρούσι προηγήθηκε με 25-23 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου στους 5 (31-26) με τρίποντο του Ορφέα Στασινού και γκολ φάουλ του Σακούρ Τζούστον.

Το Περιστέρι, όμως, βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75 μέτρα και με τους Τζέιλεν Χαντς, Νίκο Χουγκάζ να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα ξέφυγε με 7 (45-38) στο 16’.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζο Ράγκλαντ οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 8 (52-44) 2’ και 10’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο, το Μαρούσι με δύο τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου μείωσε στον πόντο (53-52) με 32’’ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς, καθώς το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 32-14, ξέφυγε με διαφορά 21 πόντων (87-66) και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση του.

Τα δύο τρίποντα του Κένι Ουίλιαμς στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου μέρους έδωσαν την ώθηση στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (70-58) λίγο μετά το 25’.

Με τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ένα από τον Χουγκάζ και δύο από τον Χαντς, το Περιστέρι ξέφυγε με 21 (85-64) 56’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά για τους «κυανοκίτρινους» έφτασε μέχρι τους 31 (97-66) στο 34’. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Χαντς που σκόραρε 23 πόντους με 4/5 τρίποντα και ο Ράγκλαντ ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103.