Bundesliga : Παράσταση για ένα ρόλο της Μπάγερν στο ντέρμπι, συνεχίζει το κρεσέντο η Λεβερκούζεν (vids)

Χωρίς καν να…ιδρώσει πέρασε από το Signal Iduna Park η καταιγιστική Μπάγερν Μονάχου.

Το ντέρμπι τελείωσε πριν καλά καλά ζεσταθούν οι παίκτες των δύο ομάδων. Oι Βαυαροί πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων “παγώνοντας” το Signal Iduna Park.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους καταφέρνοντας μόλις στο 4ο λεπτό να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ουπαμεκανό. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χάρι Κέιν βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διπλασιάζοντας τα τέρματα των Βαυαρών.

Στο δεύτερο μέρος η Ντόρτμουντ ήθελε, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι της διεκδίκησης του θετικού αποτελέσματος. Αντίθετα, η Μπάγερν είχε σε κέφια τον Χάρι Κέιν, ο οποίος “χτύπησε” άλλες δύο φορές δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Αρχικά ο Άγγλος έκανε το 0-3 στο 72’, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Την εντυπωσιακή της φετινή πορεία συνέχισε η Λεβερκούζεν που επικράτησε εκτός έδρας της Χοφενχάιμ με 3-2 σε αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Bundesliga.

Έτσι οι «ασπιρίνες» παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς. Αντίθετα, την όγδοη ήττα της γνώρισε η Ουνιόν, που ηττήθηκε στο Βερολίνο από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με το «καθαρό» 3-0.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Conference League, που ανέβηκε στην 7η θέση.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η Μάιντς που επικράτησε με 2-0 της Λειψίας και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση ενώ ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση της Κολωνίας με την Άουγκσμπουργκ.

Σε ό,τι αφορά στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, Φράιμπουργκ, αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Γκλάντμπαχ. Μάλιστα η Φράιμπουργκ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με πέναλτι του Γκρίφο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.