Serie A : Τεράστιο “διπλό” της Ουντινέζε στο Giuseppe Meazza, πέρασε από το Gewiss η Ίντερ (vids)

Μεγάλη νίκη της Ουντινέζε στο Giuseppe Meazza, στο ματς που έκλεισε την αυλαία των αγώνων της 11ης αγωνιστικής, που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα του Σαββάτου (4/11).

Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο των “ασπρόμαυρων” στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας.

Η Μίλαν μένει μακριά πλέον από την κορυφή, καθώς νωρίτερα η Ίντερ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αταλάντα, μια ήττα για τους “ροσονέρι” που ήρθε από τα 11 βήματα και συγκεκριμένα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρομπέρτο Περέιρα.

Στους 28 βαθμούς έναντι 23 της Γιουβέντους (αγωνίζεται αύριο εντός με τη Φιορεντίνα) βρίσκεται η Ίντερ. Οι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 40΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χακάν Τσαλχάνογλου, ενώ ο συνήθης ύποπτος Λαουτάρο Μαρτίνες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 57ο λεπτό. Η Αταλάντα από τη μεριά της έκανε το 2-1 στο 61΄ με τον Σκαμάκα, ωστόσο η Ίντερ διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη και να φτάσει τους 28 βαθμούς.

Η Νάπολι κέρδισε 2-0 τη Σαλερνιτάνα εκτός έδρας, με τους «παρτενοπέι» να παίρνουν ένα άνετο τρίποντο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα με τον Ρασπαντόρι, με το τελικό 2-0 να σημειώνεται στο 82΄χάρη στο τέρμα του Ελμάς.

Με αυτή τη νίκη η Νάπολι η οποία ήταν ανώτερη από την αντίπαλο της σε όλο το παιχνίδι ανέβηκε στην 4η θέση της Serie A και πλέον στρέφει την προσοχή της στον εντός έδρας αγώνα την προσεχή Τετάρτη(8/11) απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου για την 4η αγωνιστική των ομίλων στο Champions League.