LaLiga : Ο Αραούχο “λύτρωσε” τη Μπαρτσελόνα στο 90+3′, εδραιώνεται στα ψηλά η Χιρόνα! (vids)

Τεράστια νίκη με buzzer beater του Αραούχο για την Μπαρτσελόνα!

Η Σοσιεδάδ ήταν ανώτερη σε όλο το ματς, αλλά οι Καταλανοί ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία λεπτά και έφτασαν σε μεγάλη νίκη με 1-0 στο Σαν Σεμπαστιάν έχοντας «χρυσό» σκόρερ τον Αραούχο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Τερ Στέγκεν που κράτησε όρθια την Μπαρτσελόνα. Μόλις στα 27 δευτερόλεπτα ο Γερμανός νίκησε τον Μπαρενετσέα και στο 2′ έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Οριανθάμπαλ. Από το κόρνερ ο Μερίνο αστόχησε σε κεφαλιά ενώ στο 16′ και πάλι ο Τερ Στέγκεν έσωσε σε προσπάθεια του Κούμπο.

Αλύγιστη η Χιρόνα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε 4-2 την Οσασούνα στην Παμπλόνα, πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της στη La Liga και θα… διανυκτερεύσει μόνη στην κορυφή της κατάταξης, περιμένοντας το αυριανό (5/11) ματς της Ρεάλ με τη Ράγιο Βαγεκάνο.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 16′ με τον Ιβάν Μαρτίν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη συνέχεια και με δύο γκολ του Μπούντιμιρ (25′, 55′) ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση και προηγήθηκαν 2-1.

Στο φινάλε, όμως «μίλησαν» οι δύο Ουκρανοί: ο Ντόβμπικ ισοφάρισε στο 71′ και στο 80′ ο Τσιγκάνκοφ (που είχε περάσει ως αλλαγή) ολοκλήρωσε την ανατροπή, για να διαμορφώσει στο 90′ ο Αλέις Γκαρσία το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, μετά την ισοπαλία (1-1) της πρεμιέρας με τη Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν, η Χιρόνα μετράει πέντε σερί εκτός έδρας νίκες και συνολικά δέκα στα τελευταία έντεκα παιχνίδια της, με μοναδική εξαίρεση την ήττα 3-0 από τη Ρεάλ. Παράλληλα, έχει την καλύτερη επίθεση της La Liga με 29 τέρματα!

Στη ζώνη υποβιβασμού παραμένει η Θέλτα, που με μία νίκη μετά από 12 αγωνιστικές δείχνει ότι θα ζοριστεί πολύ για να σώσει την κατηγορία.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος απέναντι στη Σεβίλλη, όπου προηγήθηκε με τον Στάρφελτ, όμως η αποβολή του Τάπια (65’) άλλαξε τις ισορροπίες του ματς.

Τρία λεπτά μετά την είσοδο στο παιχνίδι του Τάσου Δουβίκα, οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν γκολ ισοφάρισης με τον Εν Νεσίρι (84’, 1-1), με τη Θέλτα να κλωτσά μία χρυσή ευκαιρία για να ανασάνει βαθμολογικά.

Λίγο νωρίτερα, η Μπέτις (χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αποστολή) είχε ακόμα μία καθαρή νίκη με 2-0 απέναντι στη Μαγιόρκα (7’ Ουίλιαν Ζοσέ, 65’ Αγιόθε) και σκαρφάλωσε στην 5η θέση και στο -4 από τη ζώνη του Champions League.