Συνεχίζει το σερί η ΑΕΚ στο BCL, πέρασε και από την Πολωνία (vids)

Ένα βήμα πιο κοντά στην απευθείας πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ που νίκησε στην Πολωνία τη Στσέτσιν με 86-77.

Η ΑΕΚ με τη νέα εκτός έδρας επικράτησή της (86-77) έχει ήδη δύο νίκες μακριά από το γήπεδό της βρίσκεται στο 3-0 έχοντας πίσω της τις άλλες τρεις ομάδες του ομίλου της (Στσέτσιν, Λούντβιχσμπουργκ, Σάσσαρι) που είναι στο 1-2.

Ο Τζάστον Τίλμαν (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ο Μπεν ΜακΛέμορ (14 πόντοι, 5/6 σουτ) βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά ενώ σημαντικές λύσεις, ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, έδωσε ο Τσέισον Ραντλ (18 πόντοι, 4/6 τρίποντα). Αξίζει να σημειωθεί πως στη 12άδα βρέθηκε και πάλι ο Καμπενγκέλε δίχως ωστόσο να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ανοίγοντας τη διαφορά που έφτασε δύο φορές και στο +7 (17-10 στο 6′ και 19-12 στο’), ωστόσο η ΑΕΚ με σερί 7-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου ισοφάρισε σε 19-19. Το σερί αυτό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με την ελληνική ομάδα να προσπερνά με 23-19 στο 12′. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να προσπεράσουν και πάλι στο σκορ (36-33) όμως ένα νέο σερί 7-0 από την Ένωση, την έστειλε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (36-40).

Με τον ΜακΛέμορ να δίνει επιθετικές λύσεις στην τρίτη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» εδραίωσαν το προβάδισμά τους ξεφεύγοντας με 49-41 στο 23′ και 59-47′ στο 28′ με τον Ραντλ να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι Πολωνοί με τρίποντο του Κούθμπερτσον μείωσαν σε 59-64 με την ΑΕΚ να κρατά σταθερά το προβάδισμα. Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Μάτσκακ μείωσε εκ νέου σε 72-77 όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Ρανλτ και ΜακΡέι κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86

Στσέτσιν (Μιλοσζέβσκι): Κάθμπερτσον 16 (2), Μαζούρτσακ 11 (1), Μέιερ 18 (4/), Νοβασκόβσκι 5 (1), Γούντσον 8 (2), Μπορόβσκι 5 (1), Νταν, Λαμπινόβιτς, Μάτσακ 5 (1), Σάμιετς, Ουντέζε 7, Ζμούντσκι.

ΑΕΚ (Πλάθα): Χατζηδάκης 4, Χολ 3 (1), Καράμπελας 5, ΜακΡέι 13 (1), Ραντλ 18 (4), Φλιώνης 2, Καμπενγκέλε, Κουζέλογλου 4, Κουζμίνσκας 6 (7 ριμπάουντ), ΜακΛέμορ 14 (2), Νετζήπογλου, Τίλμαν 17.