“Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης (vids)

Χάρη σε ένα αποτελεσματικό τέταρτο στα μισά του δευτέρου μέρους, ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε στο Πανθεσσαλικό και ανέβηκε στην 5η θέση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, παρά τα προβλήματα, ειδικά στην άμυνα, πήρε το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο, αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

To φιλμ

To ματς ξεκίνησε δυνατά, με τον Μορόν να σουτάρει άουτ από την περιοχή στα πρώτα δευτερόλεπτα και τον Βόλο να απαντά με άστοχες τελικές από Κορνέτ και Γκαρσία. Ο ρυθμός του αγώνα όμως στη συνέχεια έπεσε, για να έρθουν ξανά φάσεις μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ μέρους.

Στο 35ο λεπτό, ο Ντέλετιτς προσπάθησε να απειλήσει με μακρινό αριστερό σουτ, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Άρης πέτυχε γκολ, όταν ο Πάρδο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καλογερόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μπράμπετς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, παρά την προσπάθεια του Κόστιτς. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή Τσιμεντερίδη, για χέρι του Τσέχου σκόρερ.

Στο 39′, ένα καλό σουτ του Τρουιγέ από μακριά, βρήκε και πάλι τον Κουέστα σε ετοιμότητα.

Στο 42′, ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει ξανά, όταν ο Μοντόγια έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μορόν έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καλογερόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κόστιτς μπλόκαρε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βόλο να κάνει δύο αλλαγές, η μία αναγκαστική λόγω τραυματισμού (Κόμπα αντί Μπερτόγλιο).

Στο 50′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Κόμπα τροφοδότησε αριστερά τον επερχόμενο Λούνα, ο οποίος όμως σούταρε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα στην περιοχή του Άρη, ο Κουέστα έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα μέσω του Τσοκάνη έφτασε στον Κόμπα, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, μπλόκαρε το σουτ του Αργεντινού.

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει, με δυνατό σουτ του Μορόν αποκρούστηκε από τον Άλχο σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση που ακολούθησε, ο Μπράμπετς έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ωστόσο, έπειτα από ειδοποίηση του VAR, o διαιτητής εξέτασε τη φάση για τράβηγμα της φανέλας του Τσέχου. O Τσιμεντερίδης καταλόγισε το πέναλτι και ο Μορόν, νίκησε τον Κόστιτς από την «άσπρη βούλα», για το 0-1 στο 60ό λεπτό!

Ο Βόλος, προσπάθησε να απαντήσει στο 66ο λεπτό, με άλλο ένα σουτ του Τρουιγέ από μακριά, που όμως δεν απείλησε τον Κουέστα.

Οι γηπεδούχοι είχαν βγει μπροστά στην προσπάθεια για την ισοφάριση και έτσι στο 75΄, ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση, ο Σουλεϊμάνοφ έγινε αποδέκτης της μπάλας, προσποιήθηκε και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Νταρίντα, που τελείωσε τη φάση από κοντά για το 0-2.

Ο Βόλος, προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν έκανε κάποια ευκαιρία και έτσι ο Άρης πανηγύρισε την επιστροφή στις νίκες.

ΝΠΣ Bόλος (Κώστας Μπράτσος) : Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Καλογερόπουλος, Λούνα (72′ Μαχαίρας), Τρουιγέ (72′ Ενγκίν), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Μπερτόγλιο (48′ Κόμπα), Κορνέτ (46′ Άλχο), Γκαρσία.

Άρης (Μάντζιος) : Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Νταρίντα (90+2′ Ζαμόρα), Βερστράτε, Πάρδο (81′ Ζουλ), Σουλεϊμάνοφ (81′ Κάρλσον), Παναγίδης (64′ Μενέντες), Μορόν.