Δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο “Nick Galis Hall” (photos+vid)

Με επιμέρους σκορ 23-11 στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός νίκησε με 75-65 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και παραμένει αήττητος στην Basket League μετά την έκτη αγωνιστική.

Με 9 πόντους, 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του «τριφυλλιού» ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Ντίνος Μήτογλου που ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι επτά κερδισμένα φάουλ). Από τον Άρη ο Μπάνκστον τελείωσε το ματς με 16 πόντους και ο Τολιόπουλος με 15.

Aπό το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως θα είναι μια μάχη η αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και τον Παναθηναϊκό. Δυνατές μονομαχίες στις δύο πλευρές του παρκέ και χαμηλό σκορ περιλάμβανε η πρώτη περίοδος. Οι «πράσινοι» που ήταν άστοχοι από τα 6.75, βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και πήραν προβάδισμα αλλά οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 15-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το 5-0 (19-15) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για τον Παναθηναϊκό δεν έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν αφού ο Άρης απάντησε άμεσα χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης και πήρε προβάδισμα (20-19). H είσοδος του Τζέριαν Γκραντ βοήθησε τους «πράσινους» να βρουν λύσεις στην επίθεση, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν πάντα την απάντηση με τον Βασίλη Τολιόπουλο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση έχοντας 11 πόντους στο πρώτο μέρος. Άξιος συμπαραστάτης ο Κρις Μπάνκστον με 10 και highlight το εντυπωσιακό κάρφωμα στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, έπειτα από συνεργασία με τον Δημήτρη Κατσίβελη που έκανε την επαναφορά κι ενώ απέμεναν πέντε δέκατα για το ημίχρονο (33-32).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του και παρά τα πολλά λάθη το κατάφερε, με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 17-8 μέχρι το 27’ και προηγηθεί με 49-41, έπειτα από καλάθι του Λεσόρ. Σε αυτό το διάστημα ο Άρης ξέμεινε από λύσεις και το «τριφύλλι» με τρεις γκαρντ (Σλούκα, Βιλντόζα, Γκαρντ) έφερε το ματς στα μέτρα του παίρνοντας προβάδισμα με διψήφια διαφορά (55-44), μετά το τρίποντο του Σλούκα.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν τα παράτησαν, ανεβάζοντας ξανά την ένταση στην άμυνα τους. Με επιμέρους σκορ 9-2 μάλιστα, μείωσαν ξανά στους τέσσερις (57-53). Από κει και έπειτα ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερες επιλογές στις δύο πλευρές κι έβαλε τις βάσεις, ώστε να διατηρήσει το αήττητο στο Basket League.