Volley League : Με Ασπιώτη, Μπράιαν ο Φοίνικα Σύρου «βύθισε» την Κηφισιά (vid)

Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα Σύρου με εντυπωσιακή νίκη 3-0 επί του ΑΟΠ Κηφισιάς.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά μπήκε «φουριόζα». Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη με τον Άλβες στο σερβίς έβαλαν ενέργεια και έχοντας ισχυρό μπλοκ προηγήθηκαν 4-9 με διαδοχικά μπλοκ από τους Σπηλιώτη και Ρικάντο. Ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοσή του όμως η αθηναϊκή ομάδα με τους Ρικάντρο και Μπόγιτς να τελειώνουν μπάλες διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας 9-14 λίγο μετά τα μισά του σετ.

Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους του Μπράιαντ μείωσαν 12-15, ενώ τα «κηφισιώτικα» λάθη έφεραν τα πάνω- κάτω με τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται προσπερνώντας 22-21 μετά από μπλοκ του Μπράιαν στον Ρικάρντο. Ο Φοίνικας έφτασε σε διπλό σετ μπολ όταν μετά από φάση διαρκείας ο Μπόγιτς κάρφωσε άουτ. Ο κεντρικός του Φοίνικα στη συνέχεια στο σερβίς του έστειλε την μπάλα στο φιλέ, όμως οι γηπεδούχοι τελικά πήραν το σετ 25-23 μετά από επαφή στο φιλέ του Σπηλιώτη.

Ο Φοίνικας με πιεστικό σερβίς από τον Μπαρμπούνη μπήκε νωρίς σε «θέση οδηγού» στο δεύτερο σετ 6-3. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο γήπεδο τους Χασμπάλα και Μπάκα στη θέση των Στιβαχτή και Μπόγιτς. Η Κηφισιά μετά από λάθος του Ασπιώτη μείωσε στον πόντο 6-7, ενώ λίγο αργότερα μετά από νέο λάθος των γηπεδούχων στην υποδοχή το σετ ήρθε στα ίσα 10-10. Ο Φοίνικας με όπλο το σερβίς και άσους από τους Ασπιώτη και Μπαρμπούνη πήγε ξανά στο +3, 14-11.

Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε αντίδραση και με πέναλτι του Σπηλιώτη μετά από σερβίς το Άλβες ισοφάρισε 15-15. Μάλιστα το μπλοκ του Μπάκα άλλαξε το δεδομένο δίνοντας το προβάδισμα στους «κυανόλευκους» με 15-16. Ο Φοίνικας όμως και πάλι είχε τη δική του απάντηση και με μπλοκ του Γκόμεζ και πλασέ του Ασπιώτη ανέκτησε τα «ηνία» 18-16. Το προβάδισμα έγινε ακόμα μεγαλύτερο μετά την άουτ επίθεση του Σπηλιώτη 19-16. Και πάλι η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με τον Σπυριούνη να τελειώνει δύσκολη μπάλα μείωσε 21-20. Ο Φοίνικας με «αιχμή του δόρατος» τον Ασπιώτη έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Η Κηφισιά «έμεινε ζωντανή» σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Ασπιώτης ήταν αυτός που έκλεισε με δικιά του επίθεση το σετ 25-22.

Στο τρίτο σετ τα διαδοχικά λάθη του Μπάκα στην επίθεση έδωσαν προβάδισμα 7-5 στον Φοίνικα. Οι γηπεδούχοι με κόντρα μπάλα του Γκόμες έφτασαν στο 9-6. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε ξανά τον Μπόγιτς στη θέση του ανέτοιμου Μπάκα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν και άλλο τη διαφορά 13-9 μετά από μπλοκ του Μπράιαν. Ο Κοσμάς πέρασε στη θέση του Βελούδη, ενώ ο Σπυριούνης «σήκωσε στους ώμους» του την προσπάθεια της Κηφισιάς να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ η οποία με σερί 3-0 μείωσε 13-12. Στη συνέχεια άσος του Χασμπάλα έφερε τις δύο ομάδες στο 15-15. Ο Φοίνικας απάντησε με δικό του σερί 3-0 και μετά από μπλοκ του Ντάτσα και άσο του Μπράιαν προηγήθηκε 18-15. Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με τους Σπυριούνη και Άλβες πλησίασε 20-19. Ο Φοίνικας με μπλοκ του Γαλιώτου στον Ρικάρντο πήγε ξανά στο +3, 23-20 και τελικά έκλεισε τον σετ 25-21 με μπλοκ των Γκόμεζ και Μπράιαν πάνω στον Ρικάρντο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.