Νίκη-ανάσα για το Αιγάλεω με Ναζίμ

Χάρη σε ένα γκολ του Ναζίμ στο 45ο λεπτό, το Αιγάλεω πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς κόντρα στον Γιούχτα και έφτασε τους 7 βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη, δεδομένου πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν με άγχος λόγω της ανάγκης βαθμών, με τους Κρητικούς να είναι πάντα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και στο 3′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Νταβιώτης πέρασε ωραία μπαλιά στον Μπλάκσον ο οποίος πλάσαρε, όμως ο Πρινιωτάκης ήταν εκεί και έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το δοκάρι του Γιούχτα, όταν μετά από κόρνερ του Ραμίρεζ ο Βάρκας έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Πρινιωτάκη.

Η πίεση από το Αιγάλεω συνεχίστηκε και στο 6′ είχε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Ραμίρεζ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον νεαρό τερματοφύλακα του Γιούχτα να διώχνει ξανά. Η ομάδα του Νίκου Σουργιά προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 10′ με τον Νοικοκυράκη, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 18′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Βάρκα, όμως και πάλι ο Πρινιωτάκης ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με το Αιγάλεω να έχει την κατοχή αλλά να μένει μακριά από την εστία του Γιούχτα, ενώ οι πράσινοι προσπάθησαν να απειλήσουν στο 36′ με τον Νοικοκυράκη και πάλι όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο μηδέν, το Αιγάλεω βρήκε γκολ με τον Ναζίμ να σουτάρει την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Πρινιωτάκη για το 1-0.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό και ούτε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Γιούχτα να παίρνει την κατοχή και να ψάχνει ένα γκολ που θα τον ξανά βάλει στο ματς για να διεκδικήσει το τρίποντο.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε στο 57’ για τους πράσινους, με τον Λιποράσε να σουτάρει την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Μπουτσάκη, ο οποίος σούταρε, όμως ο Κατσιμήτρος ήταν εκεί και μπλόκαρε.

Παρά την προσπάθεια των «πράσινων» το Αιγάλεω κράτησε το 1-0 μέχρι το φινάλε και έτσι ο Γιούχτας γνώρισε την τρίτη του διαδοχική ήττα εκτός έδρας στο πρωτάθλημα της Super League 2 παραμένοντας έτσι στους 10 βαθμούς.

Αιγάλεω (Ντράγκαν Τζουκάνοβιτς) : Κατσιμήτρος, Πετκοβιτς (62′ Τάμπας), Μπλάκσον, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Ναζίμ (74′ Κωνσταντακόπουλος), Ραμίρεζ, Νταβιώτης (85′ Μπάμπης), Βάρκας (62′ Παυλάκης), Κολλάς (74′ Σταμένκοβιτς)

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς) : Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός (33′ Τζανής), Μπουτσάκης (75′ Μάρτσι), Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Ροβίθης, Κίσσας (64′ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (46′ Βρεττός)