Serie A : Μεγάλη νίκη της Έμπολι στο “Diego Maradona”, στην 6η θέση η Φιορεντίνα (vids)

Μετά την ισοπαλία της Μίλαν με τη Λέτσε οι Παρτενοπέι είχαν την ευκαιρία να ανέβουν στην 3η θέση της Serie A και να πάνε με ηρεμία στη διακοπή. Το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να νικήσουν τους Τοσκανούς, οι οποίοι ήταν στην προτελευταία θέση, εντός έδρας. Και όντως το ξεκίνημα έδειχνε ότι κάτι τέτοιο θα γίνει αφού στο 12′ και στο 13′ η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία πλησίασε στο γκολ με το πλασέ του Πολιτάνο και την κεφαλιά του Ανγκισά αλλά ο Μπερίσα έκανε μεγάλες επεμβάσεις και κράτησε το 0-0.

Πολύ καλή ήταν και η αντίδραση του Γκολίνι, στην απέναντι περιοχή, στο 35′ στο σουτ του Καμπιάγκι εντός περιοχής, στην καλύτερη στιγμή της Έμπολι, με τον Γκαρσία να αρχίζει τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο αφού τα λεπτά περνούσαν και οι Ναπολιτάνοι ήταν εμφανές ότι είχαν πρόβλημα. Αυτό θα μπορούσε να λυθεί στο 75′ αν ο Μπερίσα δεν έβγαζε και το σουτ του Λίντστρομ, όπως έκανε και στο 89′, όταν είπε «όχι» στον Κβαρατσχέλια που ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει. Και τελικά πανηγύρισε ο… Κοβαλένκο!

Στο 91′ η Εμπολι βγήκε στην επίθεση από δεξιά, ο Εμπουεΐ έκανε το γύρισμα για τον Ουκρανό χαφ και αυτός με εκπληκτικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 παγώνοντας το Stadio Maradona!

Η εντός έδρας ήττα της Νάπολι από την Εμπολι, η οποία θα φέρει και το τέλος του Ρούντι Γκαρσία, έδινε την ευκαιρία στις υπόλοιπες ομάδες να πλησιάσουν την 4η θέση. Και ακριβώς αυτό έγινε. Στο Αρτέμιο Φράνκι η Φιορεντίνα υποδέχθηκε την Μπολόνια που έτρεχε αήττητο δέκα αγώνων και κατάφερε να τη νικήσει με 2-1, με αποτέλεσμα να είναι στο -1 από την 4άδα. Οι Βιόλα άνοιξαν το σκορ στο 17′ με τον Μποναβεντούρα μετά την πάσα του Ενζολά αλλά οι Ροσομπλού δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν στο 33′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζίρκζε μετά το χέρι του Παρίζι.

Με πέναλτι, όμως, σκόραρε και η Φιορεντίνα στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ με τον Γκονζάλες, μετά το μαρκάρισμα του Κρίστιανσεν στον Ικονέ, με το 2-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Μαζί με τη Φιορεντίνα στους 20 βαθμούς, στο -1 από την 4η Νάπολι, είναι και η Αταλάντα. Οι Μπεργκαμάσκι θα μπορούσαν να προσπεράσουν τους Παρτενοπέι αν έφευγαν με τη νίκη από την έδρα της Ουντινέζε αλλά το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1. Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο και μπορεί να… σώθηκε στο 31′, όταν ο Σαξές έστειλε στο δοκάρι το πέναλτι που είχε υποδειχθεί για ανατροπή του Φερέιρα από τον Καρνεζέκι, αλλά όχι και στο 44′, όταν ο Σάμαρτζιτς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γουάλας σούταρε και η μπάλα βρήκε και στον Τζιμσίτι και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

Η Αταλάντα ήταν κακή και ο Καρνεζέκι ήταν αυτός που την κρατούσε στο παιχνίδι με τις αποκρούσεις του, για να έρθει τελικά στο 92′ το 1-1 από τον Έντερσον μετά τη σέντρα του Τζαπακόστα.