Handball Premier : Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ, 32-17 τον Αερωπό Έδεσσας

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την ανοδική του πορεία επικρατώντας άνετα 32-17 του Αερωπού Έδεσσας στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

Οι γηπεδούχοι είχαν πρώτους σκόρερ τους Ελευθεριάδη και Τζωρτζίνη που είχαν από 6 γκολ.

Με δυνατή άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, ο Δικέφαλος κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα, αποκτώντας σημαντική διαφορά, 10-3. Με σταθερά καλή εμφάνιση καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Δικέφαλος αύξανε όλο και περισσότερο τη διαφορά, κρατώντας τον Αερωπό χαμηλά, ενώ ταυτόχρονα έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση. Έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο μέρος, 15-7.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, παρουσιάζοντας ακόμα καλύτερο πρόσωπο στο αμυντικό του κομμάτι. Οι «ασπρόμαυροι» δέχτηκαν μόλις ένα γκολ στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, σκόραραν παράλληλα έξι, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά, 21-8. Στα τελευταία λεπτά, ο Στέλιος Σεϊρεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, περνώντας στο παιχνίδι τους Δάιο και Μαρίνο, οι οποίοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο. Το τελικό 32-17 έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο, ο οποίος «έχτισε» σερί τριών νικών στη Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 7-3, 9-3, 12-6, 15-7 (ημχ), 20-8, 22-11, 23-13, 26-14, 29-17, 32-17
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/2-0/2

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 6, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου 1, Θ. Παπάζογλου 3, Βελισαρίου, Κ. Κουκμίσης 3, Λ. Παπάζογλου, Μαρίνος 1, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ, Δάιος, Τζωρτζίνης 6.

Αερωπός Έδεσσας (Τούτσης): Αθανασίου, Γκοντσάροφ 1, Τζούλης, Ρόμπης 1, Κράλλης, Παπαγιάννης 1, Μπούτκαρης 4, Βέρεμτσουκ, Σατσένκο 2, Οφρισένκο 3, Κουκουτσίδης 1, Γάτσης, Παπαδόπουλος, Γιαννούσης 1, Μαρίνος, Τοτίδης