Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Φίλιππο Βέροιας! (photos)

Μια πολύ αγχωτική νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, στα πλαίσια της 7η αγωνιστικής της National League 1.

Η ομάδα της Ημαθίας έκαμψε την αντίσταση του ουραγού αλλά άκρως ανταγωνιστικού ΚΑΟ Δράμας στο ΔΑΚ “Βικέλας”, με τελικό σκορ 75-68.

Ένα από τα στοιχεία που διακρίνει τις ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό, είναι το ότι κερδίζουν ακόμη και στις κακές τους μέρες. Αυτό ακριβώς έκαναν και οι “ερυθρόλευκο锨στο εντός έδρας παιχνίδι με τους Δραμινούς.

Το ξεκίνημα για τον Φίλιππο ήταν πολύ κακό, κυρίως επιθετικά, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να βρει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-11. Στη συνέχεια, το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά συνήλθε, ωστόσο με αυξομειώσεις στην απόδοση δεν μπορούσε να ανατρέψει το σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τη Δράμα να προηγείται με 40-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος Βέροιας συνέχισε την αντεπίθεση, η οποία έφερε αποτέλεσμα στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα μας χρειάστηκε να ανατρέψει μια διαφορά των 6 πόντων. Φυσικά, όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά εν τέλει κέρδισε με 75-68 διατηρώντας αήττητη την έδρα του.

Δεκάλεπτα: 11-20, 34-40, 51-57, 75-68
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σαρακενίδης-Ηλιόπουλος

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 22(2), Αποστολίδης 6(1), Ξενιτίδης 16(2), Κάτζος 3, Καραγιώργος 9(1), Μπένας 15(2), Μελαδιανός 2, Κοτσάνος 2.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 16(4), Ρουμπιέρα 11(1), Γρίψιος 15(2), Παπαδόπουλος 12, Μπέσσας 10(2), Γεωργίου 3(1), Παπαπασχάλης 1, Καραϊσκάκης.

7η αγωνιστική (18/11/23)

Φίλιππος Βέροιας – ΚΑΟ Δράμας  75-68
Μαχητές Πειραματικό – ΓΑΣ Κομοτηνή  73-60
Καβάλα – Αρετσού Καλαμαριάς  57-67
Λεύκιππος Ξάνθης – ΧΑΝΘ  79-68
Πανσερραϊκός – Ερμής Λαγκαδά (Ο αγώνας διακόπηκε λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση)