Δύσκολο «διπλό» στη Ρόδο για τον Παναθηναϊκό | HIGHLIGHTS

Το αήττητο σερί του στη Basket League συνέχισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 81-78 του Κολοσσού για την όγδοη αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Από 15 πόντους σημείωσαν οι Βιλντόζα και Ναν για τους «πράσινους» ενώ από τους γηπεδούχους που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος ξεχώρισε ο Μπραΐκοβιτς με 22.

Από πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός πήγε ψηλά το σκορ και ξεκίνησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Στα μέσα της πρώτης περιόδου οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά με 12 πόντους διαφορά (18-6) στο 6’ με καλάθι του Ντίνου Μήτογλου. Παρά το γεγονός ότι αμυντικά οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή επίδοση, στην επίθεση βρήκαν λύσεις μεταφέροντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και κατόρθωσαν να μείνουν κοντά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε για τα καλά με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να κάνουν λάθη. Ο Κολοσσός είχε σε εξαιρετική μέρα τον Μπραΐκοβιτς αλλά τα τρία φάουλ τον κράτησαν στον πάγκο αρκετή ώρα και στο τελευταίο δίλεπτο πριν από το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι με συνέπεια να προηγηθούν με 44-28 με τον Βιλντόζα να έχει 13 πόντους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη παρουσία και συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό, κάνοντας επιμέρους σκορ 23-17. Παρόλα αυτά η διαφορά παρέμεινε στους δέκα πόντους (61-51), υπέρ του «τριφυλλιού», με τον Εργκίν Αταμάν να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Κάπως έτσι κύλησε η αναμέτρηση και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 50-37 αλλά οι «πράσινοι» είχαν δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους.

Tα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81