LaLiga : Καταιγιστική η Βιγιαρεάλ, πήρε το ντέρμπι η Σοσιεδάδ σε ένα ματς με δύο αποβολές (vid)

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Σοσιεδάδ που επικράτησε με σκορ 2-1 της Σεβίλλης στο «Ανοέτα» και πάτησε την πέμπτη θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 3’ με αυτογκόλ του Ντμίτροβιτς και στο 22’ ο Σαντίκ διπλασίασε τα τέρματα τους. Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και στην επανάληψη η Σεβίλλη πάλεψε για την ανατροπή. Κατάφερε να μειώσει στο 60’ με τον Εν Νεσίρι, αλλά όχι και να πάρει τελικά κάτι από αυτό το παιχνίδι. Το ματς είχε επεισοδιακό φινάλε τον Ράμος να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Νάβας για διαμαρτυρία με αποτέλεσμα η Σεβίλλη να τελειώσει το ματς με εννιά παίκτες.

Το διάλειμμα των εθνικών τελικά φαίνεται πως έδρασε ευεργετικά για την… ανανεωμένη Βιγιαρεάλ, η οποία στην επιστροφή του Μαρθελίνο στη La Liga επικράτησε 3-1 της Οσασούνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοράλες. Ο έμπειρος φορ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με προσωπικό χατ τρικ και ανέβασε το ηθικό ενόψει της ευρωπαϊκής μονομαχίας απέναντι στον Παναθηναϊκό στις 30 Νοεμβρίου στην Ισπανία.

Μεγάλο ρόλο βέβαια στη νίκη του Κίτρινου Υποβρυχίου έπαιξε και ο εντυπωσιακός Γιόργκενσεν, ο οποίος κράτησε όρθια την ομάδα του όποτε χρειάστηκε προτού παραδώσει τη σκυτάλη του MVP στον Μοράλες.

Αρχικά στο 57΄ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ, προτού διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 71΄. Η Οσασούνα μείωσε στο 78΄με τον Κατένα, αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Μοράλες ολοκλήρωσε το χατ τρικ για να χαρίσει το τρίποντο στη Βιγιαρεάλ και να την ανεβάσει στη 12η θέση.