Bundesliga : Σπουδαία νίκη της Μπόχουμ, επέστρεψε στις επιτυχίες η Λειψία (vids)

Μετά από δυο σερί ήττες σε Γερμανία και Ευρώπη, η Λειψία επικράτησε με 2-1 τη Χάιντενχαϊμ και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ Μπόχουμ και Γκλάντμπαχ πήραν σπουδαίες νίκες.

Στο Vonovia, η Μπόχουμ ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Βόλφσμπουργκ. Οι “μπλε” ξεκίνησαν δυναμικά και στο 19′ άνοιξαν το σκορ με τον Πάτρικ Έστερχαζ, ενώ στο 39′ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Μπερνάρντο. Το θετικό για τους “λύκους” ήταν ότι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Ματίας Σβάνμπεργκ μείωσε το σκορ και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Μετά από ένα ιδιαίτερα σκληρό και αμφίρροπο ματς στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπόχουμ κατάφερε να αυξήσει το υπέρ της σκορ στο 87ο λεπτό με τον Αντβί-Ατζέι και να βάλει τις βάσεις για τη δεύτερη φετινή της νίκη.

Στο Red Bull Arena, η Λειψία επέστρεψε στις νίκες χάρη στο 2-1 επί της νεοφώτιστης Χάιντενχαϊμ. Και τα τρία τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 2-0 με τους Λόις Οπέντα (29 πεν.) και Γιουσούφ Πόουλσεν (44′) και τη Χάιντενχαϊμ να μειώνει στο σκορ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπενεντίκτ Γκίμπερ.

Την ίδια ώρα, η Γκλάντμπαχ σημείωσε την 4η φετινή της νίκη κόντρα στη Χοφενχάιμ, που έχει χάσει σημαντικό έδαφος μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος. Ο Αλασάνε Πλέα άνοιξε το σκορ στο 56′ για την Μπορούσια, όμως τέσσερα λεπτά μετά, ο Βέγκχορστ ισοφάρισε για τους “μπλε”. Το γκολ με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη σημειώθηκε στο 80ο λεπτό με σκόρερ τον Νέιθαν Ενγκουμού.

Θυμίζουμε πως η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπάγερν και την Ουνιόν Βερολίνου αναβλήθηκε, λόγω της σφοδρής χιονόπτωσης στην πόλη του Μονάχου,