Bundesliga : Τον…χαβά της η Στουτγκάρδη, 2-0 τη Βέρντερ (vid)

Η Στουτγκάρδη με τους μεγάλους πρωταγωνιστές της τη φετινή σεζόν, Ουντάβ και Γκιρασί, νίκησε με 2-0 τη Βέρντερ Βρέμης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga, και πλησίασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, συνεχίζοντας να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της.

Στο πρώτο ημίχρονο η Στουτγκάρδη ήταν καταιγιστική κι ας πέτυχε μόλις ένα γκολ. Θα μπορούσε να έχει σκοράρει τουλάχιστον τρία γκολ αλλά περιορίστηκε στο ένα του 17ου λεπτού από τη διπλή προβολή του Ουντάβ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν ίδιο, αν και την πρώτη καλή στιγμή την είχε η Βέρντερ Βρέμης, αλλά από λάθος των γηπεδούχων, με τον Βάιζερ να μην μπορεί να τελειώσει όπως θα ήθελε τη φάση καθώς ο Άντον έκανε δυναμικό τάκλιν στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 51, ο Γκιρασί άγγιξε το 2-0, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Ζέτερερ, αλλά από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 61′ πάλι ο Γκιρασί από πάσα του Σίλας, εκτέλεσε με την μπάλα να φεύγει χιλιοστά έξω από το δεξί δοκάρι. Τη σκυτάλη των χαμένων ευκαιριών πήρε ο Σίλας ο οποίος στο 70′ από πλεονεκτική θέση γλίστρησε την ώρα του σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.

Στο 72ο λεπτό όμως ο Γκιρασί πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή έκανε την ντρίπλα ο αμυντικός άπλωσε το πόδι του τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη.

Η Βέρντερ βρήκε δύο καλές στιγμές με τον Νίμα, που μπήκε ως αλλαγή, αλλά σε καμία από τις δύο δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα του Νιούμπελ.