Ηρακλής – Κοζάνη | Ο Κανούλας “έκλεψε” τον βαθμό στο 90+4′!

Δραματικό φινάλε στο γήπεδο της Χαλάστρας, με τον Ηρακλή να βρίσκεται μια ανάσα από μια σπουδαία νίκη και την Κοζάνη να…κλέβει τον βαθμό στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η αναμέτρηση κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων βρέθηκαν στο γήπεδο του Καμπανιακού, προσωρινή έδρα του Γηραιού, σε ένα ματς που οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Κούστα και τον Κανούλα να πετυχαίνει γκολ “buzzer beater” για την Κοζάνη.

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη ανέβηκε στην 5η θέση, ισόβαθμη στους 14 με την Αναγέννηση Καρδίτσας, την ώρα που Ηρακλής παρέμεινε στην 8η με 12 βαθμούς,

Στο 10′ ο Δοϊρανλής επιχείρησε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια κουβαλώντας τη μπάλα, πάσαρε στον Σίλβα, ο οποίος απέτυχε να γίνει απειλητικός.

ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή στο 23′: Ο Κούστα βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, μετά από αμυντικό λάθος και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για το 1-0.

Στο 30′ ο Έμπο βρέθηκε σε καλή θέση, επιχειρεί το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Στο 36′ ατομική προσπάθεια του Τόρες, πάσαρε στον Σίλβα και σουτ του τελευταίου από καλή θέση, άουτ.

Στο 44′ καλό σουτ του Κουντουριώτη, άουτ.

Στο 47′ ύστερα από προσπάθεια του Κούστα, σουτ του Κουντουριώτη από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 67′ ο Βελλίδης βγήκε να αποκρούσει με τις γροθιές, ο Καλλέργης έκανε επαφή με τον έμπειρο πορτιέρο και ο ρέφερι έδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε μετά από πέντε λεπτά ο Πάνος (οι γηπεδούχοι έπεσαν πάνω στον ρέφερι για διαμαρτυρίες), με τον Βελλίδη να αποκρούει και να κρατάει το 1-0.

ΓΚΟΛ για την Κοζάνη στο 90+5΄: Ο Κανούλας έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Βελλίδης τη βρήκε αλλά δεν την απέκρουσε και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-1

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Βιτλής, Σιούτας, Γκμπενιόν, Δοϊρανλής, Έμπο, Τόρες (82′ Σπυρίδης), Σίλβα (89΄ Γκάγιτς), Κούστα (90+2΄ Στοΐσεβιτς), Κουντουριώτης (82′ Χρουσιέλ)

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης, Ίτσιος, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Ασλαμπάλογλου, Καλλέργης, Γραμμένος, Σιατραβάνης. Αγωνίστηκαν και οι Ψάλτης, Τσιμπούκας, Καραγιάννης, Τζημόπουλος, Κανούλας