LaLiga : Κανείς νικητής στα τρία πρώτα χρονικά ματς της ημέρας, ντεμπούτο Παπασταθόπουλου με τη Μπέτις (vids)

Τρία ισόπαλα ματς την Κυριακή στην 15η αγωνιστική της LaLiga, εν αναμονή του μεγάλου ντέρμπι στη Βαρκελώνη.

Στο σπίτι όπου πέρασε μαγικές στιγμές στον πάγκο της Σεβίλλης, ο Μαρθελίνο Γαρθία Τοράλ επέστρεψε για να κάνει ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή των Ανδαλουσιανών.

Το κίτρινο υποβρύχιο επέλεξε παθητική τακτική και αυτό δυσκόλεψε πολύ τη Σεβίλλη, που παρότι έκλεισε τη Βιγιαρεάλ στα καρέ της δεν είχε πολλές κλασικές φάσεις.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε στο 75ο λεπτό ο Κίκε Σάλας που είχε μπει στο ημίχρονο ως αλλαγή, όμως η χαρά των Σεβιγιάνων δεν κράτησε πολύ.

Στην επόμενη φάση ο Μοράλες ισοφάρισε με κοντινή προβολή, ενώ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η Βιγιαρεάλ πήγε να κάνει το μεγάλο κόλπο, όμως το γκολ του Μπρέρετον ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ.

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας της Μαγιόρκα με την Αλαβές για την 15η αγωνιστική της La Liga. Η γηπεδούχος ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία των φιλοξενούμενων.

Η Μπέτις απέσπασε τον βαθμό από την ισοπαλία 0-0 απέναντι στην ουραγό Αλμερία στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας για τη 15η αγωνιστική της La Liga, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για πάνω από μία ώρα.

Ο Έκτορ Μπεγερίν αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 27ο λεπτό κι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Αϊτόρ Ρουίμπαλ μπήκε στον αγώνα στη θέση του Γουίλιαν Ζοζέ για να ενισχύσει την άμυνα των “βερδιμπλάνκος”, που στη συνέχεια επιχείρησαν να κρατήσουν το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Στο 83ο λεπτό, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι έβαλε ακόμα έναν αμυντικό στον αγώνα, τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο και βοήθησε ώστε η ομάδα του να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας 0-0.