Με Ακόστα στο -3 από την κορυφή η Καλαμάτα

Την 6η νίκη της στη σεζόν με το 6ο γκολ του Γκαέλ Ακόστα πανηγύρισε η Καλαμάτα επί της Παναχαϊκής για τη 10η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Super League 2, “ροκανίζοντας” διαφορά από την κορυφή.

Η Μαύρη Θύελλα έφτασε τους 19 βαθμούς, πλησιάζοντας στο -1 την επόμενη αντίπαλό της Καλλιθέα και στο -3 τα Χανιά που προηγούνται με 22.

Η Καλαμάτα ανέλαβε από την αρχή τον έλεγχο και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 20′ ο Τάτος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Πασάς με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 30′ ο Μπαράλες είχε την καλύτερη ευκαιρία για την Καλαμάτα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ.

Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία της Καλαμάτας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλαμάτα μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Απείλησε στο 51′ όταν μετά από κόρνερ ο Αρίμπας έκανε την κεφαλιά – πάσα για τον Δημόπουλο που από το δεύτερο δοκάρι σούταρε ψηλά άουτ και τελικά άνοιξε το σκορ στο 58’. Σκόρερ ο Ακόστα που δέχτηκε την μπάλα σε καλή θέση από τον Τάτο και πλάσαρε τον Κολοβούρη για το 1-0.

Στο 67′, ο Τάτος είχε μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει το σκορ, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι ενώ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στις καθυστερήσεις με το Ρόβα να επιχειρεί σουτ από πλάγια και την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία.

Καλαμάτα (Μάκης Χάβος): Γιαννίκογλου, Μόζερ (46′ Ραπόζο), Βαλεριάνος, Αρίμπας, Δημόπουλος (86′ Μπαξεβάνος), Παπατόλιος, Άλβες (60′ Κατάλντι), Ακόστα, Τάτος (86′ λ.τ. Καραγκούνης), Πασάς, Μπαράλες (60′ Ρόβας)

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Καραγιάννης (84′ Πετράτος), Λιοφάγος, Μπαρέ, Γκανσιέρ, Γρηγόπουλος (69′ Παραστατίδης), Μασούρας, Ντε Ολιβέιρα (84′ Μαρτίνεζ), Πατρινός (69′ Ιατρούδης), Χριστόπουλος (39′ Αλιμπέ) Αποστολόπουλος