Ανίκητη η Ρεάλ, πέρασε και από το ΟΑΚΑ (vids)

Tην έβδομη ήττα του στη EuroLeague με 90-78, υπέστη από τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ για τη 13η αγωνιστική.

Ο Κέντρικ Ναν με 24 πόντους και ο Ματίας Λεσόρ με 18 ήταν οι κορυφαίοι για τους «πράσινους», ωστόσο το άσχημο τρίτο δεκάλεπτο δεν τους επέτρεψε να μείνουν στο ματς μέχρι το τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στο ματς παίρνοντας το προβάδισμα (9-4 στο 4′) απέναντι στον Παναθηναϊκό AKTOR, που είχε μόνο τον Κέντρικ Ναν σε καλή κατάσταση. Ο Αμερικανός γκαρντ ένιωθε ζεστός (10 πόντοι, 1 ασίστ 8′), οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγούνταν (21-17 στο 8′). Η είσοδος του Χεζόνια δημιούργησε προβλήματα καθώς έβαλε μαζεμένους πόντους και -σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα ελληνικά λάθη- αποτέλεσε τη βασικότερη αιτία για το +9 (35-26 στο 13′) της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ναν συνέχισε να εκτελεί φέρνοντας τον Παναθηναϊκό από το -9 στο +5 (40-37 στο 17′) μέσα σε τέσσερα λεπτά..

Μέχρι το ημίχρονο πάντως, το προβάδισμα είχε αλλάξει πάλι χέρια, με τον Φακούντο Καμπάσο να σκοράρει στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου και να στέλνει τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια, στο -1 (46-45).

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» κόλλησαν στην άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Κοζέρ περιόρισε τον Ναν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 26-10 στην τρίτη περίοδο με συνέπεια να προηγηθούν με 72-55. Κάπου εκεί η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν αφού η απόσταση δεν ήταν εφικτό να καλυφθεί στο υπόλοιπο διάστημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.