Σπουδαία νίκη της Καβάλας, 87-82 τον Φίλιππο Βέροιας

Μια πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια να αποφύγει τα Play Out, πέτυχε το Σάββατο (9/12) η Καβάλα.

Η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας επικράτησε με 87-82 του Φιλίππου Βέροιας και ανέβηκε στην 9η θέση, με τους Ημαθιώτες την ίδια ώρα να υποχωρούν στην τρίτη, ισοβαθμώντας στους 17 με τη ΧΑΝΘ, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Για πρώτη φορά φέτος, η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά δέχτηκε τόσους πόντους (87), με τους γηπεδούχους να είναι τρομερά εύστοχοι, ειδικά στην τελευταία περίοδο, όταν και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι “κυανόλευκοι” βρέθηκαν μπροστά, ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα, έστω και ελαφρύ μέχρι και το 35′ περίπου του αγώνα.

Για τους “ερυθρόλευκους” αυτή ήταν η 3η φετινή ήττα και την επόμενη αγωνιστική (11η) αγωνίζονται εντός με τους Μαχητές Πεύκων.

ΕΚ Καβάλας-Φίλιππος Βέροιας 87-82
Διαιτητές: Εκίζογλου, Καντερές, Αγραφιώτης Β.
Δεκάλεπτα: 26-20, 38-43, 67-69, 87-82
ΕΚ Καβάλας (Τολιάδης): Κόλσον 17, Μουρατίδης 13 (3), Σταυριανόπουλος 2, Απαζίδης 29 (6), Κεραμάρης 10 (2), Πεχλιβανίδης 10 (3), Τραπεζάνογλου, Σταμούλης 6 (2), Μουτίδης.
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17, Αποστολίδης 8 (2), Ξενιτίδης 10 (2), Κάτζος 5 (1), Καραγιώργος 13 (2), Μπένας 9 (1), Κοτσάνος 13, Μελαδιανός 7.