Ο Παναιτωλικός γύρισε από την…κόλαση και έριξε σε δυσμένεια την ΑΕΚ! (vid)

Μετά τον Ατρόμητο, που έριξε στο….καναβάτσο την Κυριακή (17/12) τον Παναθηναϊκό, σειρά πήρε η ΑΕΚ που άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο Αγρίνιο!

“Δράστης” ο Παναιτωλικός, που έπαιξε με πάθος κόντρα στον “δικέφαλο” και δεν πτοήθηκε καθόλου από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά.

Κατάφερε όχι μόνο να μπει στο παιχνίδι με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, αλλά και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον εξαιρετικό Μπαλντασάρα.

Από την άλλη πλευρά, οι “κιτρινόμαυροι”, λίγα 24ωρα μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, έχασε την ευκαιρία να περάσει πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

To φιλμ

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, αφού μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σιντιμπέ σέντραρε, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα των γηπεδούχων και έφτασε στον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ, σκόραρε για το 1-0.

Η «Ένωση» συνέχισε να πιέζει, με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς να χάνει διαδοχικές ευκαιρίες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στο 4ο και το 5ο λεπτό αντίστοιχα.

Πάντως, ότι δεν έκανε ο Σέρβος, το έκανε με υπέροχο τρόπο ο Ελίασον, στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο 28χρονος Σουηδός μεσοεπιθετικός σύγκλινε από τα δεξιά και επιχείρησε ένα σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής, το οποίο κατέληξε στο «γάμα» της εστίας του Καπίνο για το προβάδισμα δύο τερμάτων της ΑΕΚ.

Ο Ζίνι «νικήθηκε» από τον Καπίνο στο 24’, ωστόσο μετά το 2-0, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε αρχίσει να… επαναπαύεται και να δίνει χώρο στους παίκτες του Παναιτωλικού, οι οποίοι ένιωθαν ολοένα και πιο άνετα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς το ματς πλησίαζε προς την «ανάπαυλα».

Και στο 35ο λεπτό του ματς, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ύστερα από ανατροπή του Μλάντεν από τον Μουκουντί. Ο Ζοαό Πέδρο εκτέλεσε εύστοχα α λα Πανένκα και μείωσε σε 2-1 στο 37’ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις ίδιες συνθέσεις στο β’ μέρος με τους Αγρινιώτες να απειλούν στο 53′ με το σουτ του Χουάνπι από πλεονεκτική θέση να περνά άουτ. Το ρευστό 1-2 παρέμενε με την ΑΕΚ ναι μεν να ελέγχει το ματς, ωστόσο να μην μπορεί να κάνει κλασική ευκαιρία απέναντι στους Αγρινιώτες που έψαχναν μία καλή φάση στο τρανζίσιον.

Και στο 61′ η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου με σουτ του Γκατσίνοβιτς από τον άξονα με τον Καπίνο να διώχνει σε κόρνερ. Και στο 62′ οι Αγρινιώτες είχαν μεγάλη στιγμή για το 2-2. Οι Μπρούνο Ντουάρτε και Οικονόμου βρέθηκαν στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων με τον πρώην αμυντικό της Ένωσης με προβολή από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Και αυτό που δεν έγινε εδώ, συνέβη στο 65′. Οι Αγρινιώτες κατάφεραν με σουτ του Μπαλντασάρα που κόντραρε ελάχιστα στον Μουκουντί, να φθάσουν στο 2-2.

Ο Παναιτωλικός έπαιρνε βάσει εικόνας ειδικά από το 30′ και μετά ό,τι άξιζε. Είχε βελτιωθεί ανασταλτικά, ενώ είχε άλλη εικόνα δημιουργικά απέναντι σε μία ΑΕΚ που μετά το καταπληκτικό 25λεπτο χαλάρωσε αρκετά και δεν διαχειρίστηκε καθόλου σωστά το προβάδισμά της.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντιδράσει με τον Παναιτωλικό, πλέον, να πιστεύει και μέσω των φωνών του Πετράκη από τον πάγκο όχι απλά στην επιστροφή, αλλά και στην ανατροπή απέναντι στην Ένωση, όπως είχε κάνει πρόσφατα στο Κύπελλο κόντρα στην Athens Καλλιθέα.

Στο 77′ ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε εκ νέου σε πλεονεκτική θέση, αλλά προσπάθησε να πλασάρει με το δεξί και όχι με το αριστερό με συνέπεια να σπαταλήσει ακόμη μία ευκαιρία, με το 2-2 να παραμένει.

Η ΑΕΚ επέμεινε και στο 83′ είχε τεράστια διπλή ευκαιρία με Γκατσίνοβιτς και Μάνταλο. Ο πρώτος είδε τον Καπίνο να αποκρούει το γυριστό του Σέρβου με τον Μάνταλο να μην μπορεί στην επαναφορά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Και στο τέλος ο Αλμέιδα ρίσκαρε… Έβγαλε τον Μοχαμάντι και έβαλε τον παραγκωνισμένο, Τομ Φαν Βέερτ για να παίξει μαζί με τον Λιβάι στην αντίπαλη περιοχή. Η ΑΕΚ, πλέον, στόχευε στην περιοχή και στον Ολλανδό φορ.

Το 2-2 παρέμενε με την ΑΕΚ να βλέπει τον Βίντα να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να μην ανησυχεί τον Καπίνο. Η ισοπαλία παρέμεινε με την ΑΕΚ στο τέλος να «φωνάζει» για πέναλτι που δεν της δόθηκε και να κάνει, εν τέλει, απίστευτο… χαρακίρι χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το τρίποντο που θα την έφερνε μόνη πρώτη στην κορυφή μετά από 14 αγωνιστικές.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Χουάνπι (65’ Καρέλης), Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης (82’ Μπελεβώνης), Τορεχόν, Ζοάο Πέδρο, Φ. Ντουάρτε.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (68’ Ρότα), Βίντα, Μουκουντί (87’ Μουκουντί), Μοχαμάντι, Ελίασον, Σιμάνσκι (68’ Γιόνσον), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Ζίνι (68’ Τσούμπερ).