Μοιρασιά στην Κρήτη, στη δεύτερη θέση τα Χανιά (photos)

Ένας μικρός…χαμός γίνεται φέτος στον 2ο όμιλο της Super League 2!

Πολλές οι ομάδες που ερίζουν για το μοναδικό εισιτήριο ανόδου στα “μεγάλα σαλόνια” και ενόψει play off, όλες πασχίζουν για την καλύτερη δυνατή συγκομιδή.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής, Χανιά και Ιωνικός μοιράστηκαν τους βαθμούς, με τους Κρητικούς να χάνουν την ευκαιρία να επιτρέψουν στην κορυφή.

Χαρακτηριστικό της θέλησης για την πρωτιά, ο Γιάννης Ταουσιάνης χρησιμοποίησε έξι επιθετικούς στα τελευταία λεπτά, όμως τα Χανιά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ένα δεύτερο γκολ που θα τους χάριζε και τη νίκη επί του Ιωνικού. Ειδικότερα τα τελευταία λεπτά ήταν χιτσκοκικά, με τον Χριστοδουλή να πραγματοποιεί τρεις σωτήριες επεμβάσεις, εκ των οποίων η τελευταία ήταν διπλή στην κλασική ευκαιρία του Μάναλη.

Ο Ιωνικός όπως φάνηκε έπαιξε για την ισοπαλία που ήταν το βασικό ζητούμενο γι’ αυτόν, με τα Χανιά από την άλλη να τα παίζουν όλα για όλα για να φτάσουν στη νίκη, αλλά για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μένουν χωρίς να τα καταφέρουν.

Τα Χανιά πήραν το προβάδισμα στο 20’ με έναν πραγματικά απίστευτο τρόπο όταν ζητώντας πέναλτι σε φάση με τον Μάνο, η μπάλα κύλησε, φτάνοντας στον Ζαχάβι, αυτός τη γύρισε προς τα πίσω στον τερματοφύλακα του και ο Χριστοδουλής μη διαβάζοντας καλά τη φάση την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του. Σα να μην έφτανε αυτό τα Χανιά πλησίασαν στο 2-0 στο 24’ έχοντας δοκάρι με το σουτ του Λεμονή.

Ο Ιωνικός πέτυχε το 1-1 στο 30’ που ήταν και το τελικό σκορ από το κοντινό σουτ του Γκίνη, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

δείτε φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (69’ Νίκολιτς), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Τσορνομάς (85’ Κόλα), Λεμονής, Ντίας (58’ Τσέλιος), Ελευθεριάδης (58’ Μανουσάκης), Μάνος (69’ Μούλερ), Μάναλης

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι (46’ Γκαρντάφσκι), Τασουλής (77’ Γκοράνοφ), Κάνκολα (61’ Οικονομίδης), Ντάουντα (61’ Περέιρα), Γιακουμάκης, Σερπέζης, Γκίνη, Σόουζα, Ζαχάβι, Σαλαζάρ (88’ Δρίτσας)