Νικητής και στο Μιλάνο ο ασταμάτητος Παναθηναϊκός! (vid)

Μετά το Μονακό ο Παναθηναϊκός έφυγε με το «διπλό» και από το Μιλάνο καθώς επικράτησε με 76-68 της Αρμάνι για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague κι έφτασε τις εννέα νίκες.

Με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ ο Κώστας Σλούκας έδειξε τον δρόμο και ο Λεσόρ με 16 και ο Ναν με 17 πόντους ειδικά στα κρίσιμα, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έκλεισαν με το απόλυτο τη διπλή αγωνιστική.

Το νευρικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει το προβάδισμα που επιθυμούσε. Αντίθετα, η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε με οκτώ πόντους διαφορά (21-13 στο 8′), με όπλο τον Γιοχάνες Φόγκτμαν και τα λίγα λάθη. Με τον Κέντρικ Ναν στο «1» πλέον και τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ δίπλα στον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε το σερί που έψαχνε, για να βρεθεί μπροστά (22-21 στο 9′) και να φτάσει λίγο αργότερα μέχρι το +8 (32-24 στο 15′). Η απόφαση του Εργκίν Αταμάν να θωρακίσει τη ρακέτα και να δώσει το περιφερειακό σουτ στην Αρμάνι Μιλάνο, είχε αποτέλεσμα, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το ματς στα ίσια 41-41.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας και παράλληλα επέτρεπαν στους γηπεδούχους να επιστρέφουν. Με επιμέρους σκορ 18-15 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 59-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν την καλή τους άμυνα και στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Ναν δίνοντας πολύτιμες λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Με επιμέρους 17-12 οι «πράσινοι» έκλεισαν νικηφόρα τη διπλή αγωνιστική.

Tα δεκάλεπτα: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες 2, Μπορτολάνι 7 (1), Τονούτ 6, Μέλι 7 (1), Μπαρόν 4, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 10, Χολ 3 (1), Καρούζο, Σιλντς 13 (3), Χάινς 4, Φόγκτμαντ 12 (2).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2, Σλούκας 9 (1), Γκραντ 10 (2), Ναν 17 (2), Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 7 (1), Μήτογλου 7.