Serie A : Απέφυγε την ήττα στο τέλος η κακή Μίλαν, πέρασε από το U-Power και ανέβηκε 4η η Φιορεντίνα (vids)

Φαίνεται πως δεν…θέλει το πρωτάθλημα η Μίλαν!

Μπορεί να μην ήταν ντέρμπι, αλλά αυτό το παιχνίδι τα είχε όλα. Γκολ, φάσεις, κάρτες και ένταση στο τέλος. Χάρη σε γκολ ισοφάρισης του Λούκα Γιόβιτς στις καθυστερήσεις (91’), η κακή Μίλαν απέφυγε τη «γκάφα ολκής» στο Σαλέρνο και έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό. Παρέμεινε στην τρίτη θέση η Μίλαν, κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας βρίσκεται η Σαλερνιτάνα.

Στο Αρέγκι του Σαλέρνο, η ομώνυμη ομάδα φιλοξενούσε τη Μίλαν των «μυρίων» προβλημάτων τραυματισμών. Σκοπός και επιθυμία της ομάδας του Φιλίπο Ιντσάγκι ήταν η επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα και η απομάκρυνση από τον «πάτο» της βαθμολογίας. Αντίθετα, επιδίωξη της ομάδας του Στέφανο Πιόλι, αποτελούσε το «χτίσιμο» ενός καλού σερί και η εκμετάλλευση του προγράμματος σε αυτή τη φάση της σεζόν, με στόχο την προσέγγιση της κορυφής, εκεί όπου προπορεύονται Ίντερ και Γιουβέντους.

Με γκολ του Μπελτράν από νωρίς η Φιορεντίνα πέρασε με 1-0 από τη Μόντσα και είναι, με παιχνίδι περισσότερο, στην 4η θέση της Serie A.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν ιδανικό για τους Βιόλα και εφιαλτικό για τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, τον Ντι Γκρεγκόριο, ο οποίος στο 7′ έκανε πολύ μεγάλο λάθος… χαρίζοντας το 0-1 στον Μπελτράν. Και αμέσως μετά, στο 9′, όλοι πίστεψαν ότι έγινε το 0-2 όταν τον ντρίμπλαρε ο Ικονέ αλλά τελικά ο Ντ’Αμπρόζιο κατάφερε με κάποιο τρόπο να το αποτρέψει. Πραγματικά αδιανόητη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους που είχαν τον έλεγχο και στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Από εκεί και πέρα, στην επανάληψη, η Φιορεντίνα διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και δεν επέτρεψε στη Μόντσα να γίνει απειλητική, με τα λεπτά να περνάνε χωρίς τη μεγάλη φάση και το σκορ να μην αλλάζει. Έτσι, η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο πήγε στους 30 βαθμούς, στο +2 από την Μπολόνια που αύριο (23/12) υποδέχεται την Αταλάντα και στο +3 από τη Νάπολι που -επίσης αύριο- παίζει με τη Ρόμα στο Ολίμπικο.