Basket League : Σε τροχιά τετράδας και στο Final 8 το Περιστέρι | HIGHLIGHTS

Το Περιστέρι «γιόρτασε» την είσοδο του στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας (είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή του από χθες μετά την ήττα του Κολοσσού στο κλειστό του Αγίου Θωμά από το Μαρούσι) με εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ (89-78) και με το τέλος του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Basket League μπήκε σε… τροχιά τετράδας.

Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν τις έξι νίκες, ενώ από την Basket League στο Final 8 (15-18 Φεβρουαρίου) έχουν προκριθεί εκτός από το Περιστέρι οι Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Προμηθέας, ΠΑΟΚ, Άρης, AEK και για να συμπληρωθεί η οκτάδα απομένει η νικήτρια του Final 4 του UNICEF Trophy.

Tο Περιστέρι έλεγξε το ματς από την άμυνα του και ήταν πολύ πιο εύστοχο έξω από τα 6,75 μέτρα (15/35 έναντι 6/21 τρίποντα της Ένωσης), ενώ έκανε 4 λάθη λιγότερα (17-13).

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Ελάιζα Μήτρου – Λονγκ, ο οποίος σκόραρε 23 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 4 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λεωνίδας Κασελάκης που πέτυχε 17 πόντους με 3/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε τελείωσε το ματς για την ΑΕΚ με νταμπλ νταμπλ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Ένωση πλησίασε στο καλάθι (44-42) δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, το Περιστέρι απάντησε με επιμέρους σκορ 14-2 με δύο τρίποντα των Μήτρου – Λονγκ, Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και ξέφυγε με 58-44, 3’ και 55’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ντάνγκουμπιτς… σφράγισε τη νίκη των «κυανοκίτρινων» με νέο τρίποντο (87-78) με 1’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και ενώ η ΑΕΚ έκανε την τελευταία προσπάθεια της για να… επιστρέψει στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-35, 68-57, 89-78.