Basket League : Συνέχισε το σερί στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός | HIGHLIGHTS

Η 11η αγωνιστική της Basket League ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να μένει αήττητος καθώς νίκησε με 69-54 τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Με πρώτο σκόρερ τον Ναν που σημείωσε 15 πόντους οι «πράσινοι» χωρίς ν’ ανεβάσουν ταχύτητα και μετά τα συνεχόμενα ταξίδια πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν. Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας πάλεψε παρά τις απουσίες έχοντας κορυφαίο τον Κόφεϊ με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Ωραίες φάσεις και εναλλαγή στο σκορ περιλάμβανε η πρώτη περίοδος, με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια και τον Εργκίν Αταμάν να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής από νωρίς. Με επιθετική αιχμή τον Κάουαν ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 14-13 στο 8’, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 6-2 και χαμηλό σκορ έφεραν την απόσταση στο +7 (24-17). Ο Προμηθέας απάντησε και πάλι με συνέπεια να προηγηθεί με 31-30 στο 18’ με τον Κάουαν να φτάνει τους 11 πόντους στο ημίχρονο αλλά ο Παναθηναϊκός να προηγείται με 34-31 με 9 ασίστ για 4 λάθη ενώ η πατρινή ομάδα είχε 4 ασίστ για 13 λάθη.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Παναθηναϊκό καθώς δημιούργησε διψήφιες διαφορές, έκανε επιμέρους 20-13 και στο 30’ προηγήθηκε με 54-44. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά τις απουσίες, ήταν ανταγωνιστική ενώ οι «πράσινοι» παρέμεναν άστοχοι. Mέχρι την είσοδο του Κέντρικ Ναν ο οποίος με τρίποντο στο 37’ ανέβασε τη διαφορά στους 14 (60-46) για να κάνει ο Σλούκας το 64-48 στη συνέχεια. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά από τη στιγμή που είχε ανοίξει η απόσταση με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν αήττητοι στην Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69