Premier League : Μεγάλο “διπλό” της Νότιγχαμ στο St James’ Park (vid)

Ανατροπή ολκής για τη Νότιγχαμ στο St James’ Park, στην Boxing Day που παραδοσιακά τιμάει η Premier League.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κρις Γουντ ο οποίος σημείωσε χατ τρικ η Φόρεστ πέτυχε σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή στην έδρα της Νιούκαστλ (3-1) παίρνοντας έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο.

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ; Η ψυχωμένη ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο είχε σε μεγάλη ημέρα τον Νεοζηλανδό φορ, ο οποίος με χατ τρικ χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του κόντρα στη Νιούκαστλ και παράλληλα το πρώτο τρίποντο στη Νούνο Εσπιρίτο εποχή.

Από την άλλη πλευρά, οι “ανθρακωρύχοι” συνεχίζουν να μην πείθουν με τις εμφανίσεις τους το τελευταία διάστημα και αυτή ήταν η 3η ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς που έδωσε η ομάδα του Έντι Χάου στο αγγλικό πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, με τη Γιουνάιτεντ και την Μπράιτον να είναι στο -1 και στο -2 αντίστοιχα έχοντας ματς λιγότερο.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με τον Αλεξάντερ Ίσακ να κάνει το 1-0 στο 23ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο έψαξε την ισοφάριση και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′), με τον Κρις Γουντ να σκοράρει.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, η Νότιγχαμ ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον Νεοζηλανδό στράικερ να σκοράρει ξανά στο 53′ από ασίστ του Ελάνγκα, ακριβώς όπως έγινε και στο πρώτο τέρμα. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο 32χρονος επιθετικός βρήκε δίχτυα και τρίτη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για την ομάδα του.