Premier League : Άκουσε…καμπάνες στο Community η Τότεναμ! (vid)

Φοβερή και τρομερή μετά από αρκετό καιρό η Μπράιτον! Το Community… παραληρούσε απόψε για το καμάρι της, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι των “μπλε” για το 2023.

Από την άλλη πλευρά, η Τότεναμ αιφνιδιάστηκε στο έπακρο, δεν κατόρθωσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, παρά μόνο στα τελευταία λεπτά όταν μείωσε την έκταση του σκορ.

Στα πρώτα 23 λεπτά, η αντίπαλος της ΑΕΚ στο φετινό Europa League πέτυχε δύο γκολ και έδειξε τις διαθέσεις της για το αποψινό παιχνίδι. Στο 11′ ο Χίνσελγουντ άνοιξε το σκορ και στο 23′ ο Ζοάο Πέδρο ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Η καταιγιστική Μπράιτον συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αν και η Τότεναμ είχε σημαντικές ευκαιρίες με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους. Στο 63′ ο Πέρβις Εστουπινάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ, μέσα σε χαμό από τους φίλους των “μπλε”, όμως αυτό δεν ήταν το τελευταίο τους γκολ.

Στο 75′ ο Πέδρο ξανά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με πανομοιότυπο τρόπο και έριξε ουσιαστικά τους τίτλους τέλους για τη σημερινή επικράτηση.

Αυτό που κατάφερε η Τότεναμ ήταν να μειώσει το σκορ στο 4-2, με τα τέρματα των Αλέχο Βέλις (81′) και Μπεν Ντέιβις στο 85ο λεπτό.