Ούτε ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε να βάλει εμπόδια στο “τρένο” του Παναθηναϊκού (vid)

Τη 10η νίκη του στη EuroLeague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 82-65 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική.

Γκραντ, Μήτογλου και Λεσόρ έκαναν εξαιρετική δουλειά για τους «πράσινους». Από τους φιλοξενούμενους Νέντοβιτς και Μπολομπόι σημείωσαν από 15 πόντους.

H αποστολή του Παναθηναϊκού μόνο εύκολη δεν ήταν απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες από τις δύο ομάδες που ήταν κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με τον Λούκα Μίτροβιτς, ωστόσο από τη στιγμή που οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνα τους κι έβαλαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, κατάφεραν να προσπεράσουν και να έχουν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν δύο φορές με έξι πόντους διαφορά, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηριζόμενοι στην άμυνα τους επέστρεψαν. Με καλάθι του Κώστα Σλούκα στο 19’ ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά με 38-29, βάζοντας τις βάσεις για να δημιουργήσει μια σημαντική απόσταση ενόψει τους δεύτερους μέρους (38-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους «πράσινους» που ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (41-31) με τρίποντο του Σλούκα. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κρατούσαν χαμηλά στο σκορ τον Ερυθρό Αστέρα κι εκείνοι με τη σειρά τους έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ντίνο Μήτογλου ν’ αναλαμβάνει δράση και το «τριφύλλι» να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 61-50.

Το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο έφερε τη διαφορά στους 12 (63-50) στο 32’. Από κει και έπειτα οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης αφού δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 2, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 14 (2), Ναν 6, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 9 (1), Ερνανγκόμεθ 4, Μήτογλου 15.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς, Χάνγκα 6, Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς, Σιμόνοβιτς, Τόμπι 2, Μπόλομποϊ 15 (1), Νέντοβιτς 15 (1), Γκιεντράιτις 1, Ντος Σάντος 12 (2).