Serie A : Ο Ραμπιό βάζει ξανά τη Γιουβέντους στο κόλπο! (vid)

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Γιουβέντους, που επικράτησε με 1-0 στο ντέρμπι με τη Ρόμα, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της και στο κυνήγι της Ίντερ στην κορυφή της Serie A!

Ένα γκολ του Ραμπιό από φοβερή ασίστ του Βλάχοβιτς, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στη Γιουβέντους, η οποία σκόραρε και με τον Κιέζα στο φινάλε του αγώνα με τη Ρόμα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Έστω και με το 1-0 πάντως, η Γιουβέντους πήρε τους τρεις βαθμούς από το ντέρμπι της Serie A και έφθασε τους 43 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Ίντερ, στο “κλείσιμο” του 2023.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τη Ρόμα να έχει την πρώτη καλή στιγμή, φτάνοντας στο 4’ πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Κριστάντε που είχε προωθηθεί έπιασε γεμάτα το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Βλάχοβιτς και στη συνέχεια στο δοκάρι του Σένζι.

Οι «τζιαλορόσι» έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο πρώτο διάστημα του ματς, όμως, η Γιουβέντους «απάντησε» στο 10’ με το σουτ του Βλάχοβιτς, που πέρασε άουτ, ενώ ο Σέρβος βρήκε ξανά χώρο δυο λεπτά αργότερα (12’), αλλά το τελείωμα που επιχείρησε με το δεξί δεν απείλησε τον Πατρίσιο.

Το παιχνίδι είχε πολύ τακτική, οι Αλέγκρι και Μουρίνιο δεν ήθελαν να πάρουν ρίσκα και η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 28’ με το δύσκολο ψαλίδι του κινητικού, Βλάχοβιτς, που πέρασε άουτ. Οι «μπιανκονέρι» είχαν πάρει τον έλεγχο και δημιουργούσαν αυτοί τις απειλητικές καταστάσεις και στο 29’ ο νεαρός, Γιλντίζ, έκανε φοβερή ενέργεια, πέρασε εντυπωσιακά τον Λιορέντε, με το σουτ να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προσπάθησε να πάρει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στο γκολ στο 31’ με το εξωτερικό του Ντιμπάλα, στην τελευταία ουσιαστική μεγάλη φάση του πρώτου μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα και στο 47’ άνοιξε το σκορ με τον Ραμπιό! Σε μια επιθετική προσπάθεια των «μπιανκονέρι» ο Βλάχοβιτς με τρομερό τακουνάκι είδε τον Γάλλο, που με ιδανικό τελείωμα δεν άφησε περιθώρια στον Πατρίσιο για το 1-0.

Οι «τζιαλορόσι» απείλησαν στο 72’ με το ωραίο σουτ του Ντιμπάλα που μπλόκαρε ο Σέζνι, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την πίεση τους στο τελευταίο διάστημα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν τη μεγάλη φάση που θα τους έδινε το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα, η Γιουβέντους είχε καλή στιγμή στο 84’ να σφραγίζει τη νίκη της με το τελείωμα του ΜακΚένι , που είπε «όχι» ο Πατρίσιο.

Στο φινάλε η Ρόμα προσπάθησε με γεμίσματα να φανεί απειλητική, μια κεφαλιά του Αζμούν δεν απείλησε τον Σέζνι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Γιουβέντους να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.