LaLiga : “Χρυσό” τρίποντο για τη Γρανάδα (vid)

Μια πολύ σημαντική νίκη σε καθοριστικό σημείο του πρωταθλήματος, σημείωσε την Τετάρτη (3/1) η Γρανάδα.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Ανδαλουσιάνους, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον διεθνή ακραίο επιθετικό Μπράιαν Θαραγόθα.

Πιο αποφασιστική και συγκεντρωμένη στο παιχνίδι, η Γρανάδα επικράτησε κατά κράτος της Κάντιθ στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα τέρματα, εκτός από αυτό που πέτυχε ο Μίρτο Ουζούνι στο 24ο λεπτό, μετά την κεφαλιά πάσα του Λούκας Μπογέ, σε φάουλ που εκτέλεσε ο Θαραγόθα. Ακυρώθηκαν δύο γκολ των γηπεδούχων, ένα του Μπογέ (για χέρι του Αργεντινού) και ένα του Ουζούνι (για οφσάιντ), ενώ στις καθυστερήσεις, ο διαιτητής Πουλίδο, υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Σομπρίνο από τον Μπατάλια, αλλά βλέποντας το on field review, άλλαξε την απόφαση του.

Στην επανάληψη οι ελπίδες της Κάντιθ για κάτι θετικό εξανεμίστηκαν πολύ γρήγορα, καθώς στο 53ο λεπτό, έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σομπρίνο για χτύπημα εκτός φάσης στον Βιγιάρ. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Θαραγόθα στο 70ο λεπτό. Η Γρανάδα δεν είχε κερδίσει στους τελευταίους 6 αγώνες της με ομάδες από την Ανδαλουσία στη La Liga – το αρνητικότερο τέτοιο σερί από το 2015.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Σέρτζιο Γκοζάλες βρίσκεται επίσης σε ένα μακρύ σερί χωρίς νίκη, το οποίο αυτή τη στιγμή αποτελείται από 15 αγώνες στο πρωτάθλημα και 16 συνολικά.