Super League 2 : Από έναν βαθμό Μακεδονικός και Αιολικός

Με το αριστερό ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του για το 2024 ο Μακεδονικός, σε αντίθεση με τον Αιολικό που πέρασε αλώβητος από μια δύσκολη έδρα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αν και προηγήθηκε στο σκορ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τον Αιολικό στο γήπεδο της Ευκαρπίας, για τη 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιμόνι στο 48′. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις επτά λεπτά, καθώς ο Αιολικός ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γιοκέ στο 55΄.

Στο 65ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσουκάνη, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά το μόνο που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς οι ”πράσινοι” έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σιμόνι στο 85΄.

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Πέδρο Λούκας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ (78′ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Αιολικός (Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Μουχάλης, Τριανταφύλλου, Κριμιτζάς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό, Κόρντιτς (79′ Καρανίκας)