Super League : Με…φόρα στο 2024 η ΑΕΚ (vids)

Δεν είχε όρεξη για πρωτοχρονιάτικα…δώρα η ΑΕΚ και με το 3-0 επί του Βόλου, έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο νέο έτος.

O Βόλος προερχόταν από μια σειρά από επιτυχή αποτελέσματα αλλά και μια διαφορετική αγωνιστική εικόνα ελέω Άνχελ Λόπεθ. Η ΑΕΚ προερχόταν από τις δύο οδυνηρές ισοπαλίες με Παναιτωλικό και Πανσερραϊκό, όπως επίσης και από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, οπότε άλλη…γκέλα δεν χωρούσε!

Κορυφαίος του αγώνα ο Λιβάι Γκαρσία, που αρχίζει να βρίσκει τα πατήματα του μετά τον τραυματισμό, ενώ το τρίτο γκολ σημείωσε ο Άμραμπατ.

Το ματς είχε παγωμένο ρυθμό εξ’ αρχής, απουσία κόσμου και ρυθμού από τις δύο ομάδες. Το ματς δεν είχε φάσεις στα πρώτα 20 λεπτά με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται όταν έχει την μπάλα στα πόδια της. Στο 16’ ο Ελίασον έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκατσίνοβιτς προσπάθησε να εκτελέσει με βολ πλανέ, αλλά ο Σιέλης πρόλαβε να απομακρύνει με το κεφάλι.

Στο 29’ ο Γκατσίνοβιτς μέσα στη μικρή περιοχή έκανε κοντρόλ και μετά μια αδύναμη γυριστή κεφαλιά. Ο Κόστιτς μπλόκαρε δίχως να δυσκολευτεί. Δύο λεπτά μετά, εκτέλεση κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, ο Πήλιος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Και στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ δικαιώθηκε για το ότι ανέβασε ρυθμούς…

Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την μπάλα στην περιοχή μετά από κάθετη του Γκατσίνοβιτς, επέμεινε αρκετά μέσα στην περιοχή και όταν ελευθερώθηκε έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 39’ ο Φώτης Κίτσος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Άλχο που δεν συνέχισε το παιχνίδι.

Στο 40’ εκτέλεση χαμηλά από τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος πήρε την μπάλα ξανά από τον Ρότα. Ο Σέρβος έκανε το γέμισμα, ο Λιβάι Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Το ματς είχε πάρει πια ρυθμό μετά το κακό πρώτο μισάωρο και οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο παραγωγικό ποδόσφαιρο.

Στο 43’ ο Βόλος απείλησε δις και η ΑΕΚ κράτησε το σκορ χάρη στον Στάνκοβιτς. Ο Ντέλετιτς πήρε την μπάλα μέσα από την περιοχή και υπό πίεση έκανε το σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ασλανίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Στάνκοβιτς απομάκρυνε ξανά σχεδόν πάνω στη γραμμή!

Αμέσως μετά η ΑΕΚ απάντησε. Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Πινέδα βρήκε λίγο κενό χώρο και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε το ματς δίχως αλλαγές. Και στο 50’ η Ένωση βρήκε το 2ο γκολ. Ο Τάχατος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Περράκης έδωσε το πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR και του Μανούχου. Τελικά, το πέναλτι υποδείχθηκε και ο Γκαρσία με τρομερή εκτέλεση έκανε το 2-0.

Στο 56’ Ελίασον πήρε την μπάλα και προσπάθησε να απελευθερωθεί, ο Γκατσίνοβιτς πήρε την μπάλα και προσπάθησε να κάνει άνοιγμα, αλλά έστρωσε στον Τσούμπερ, όμως το τελείωμα του ήταν κακό. Δύο λεπτά ο Βόλος απείλησε με τον Ασλανίδη να παίρνει την κεφαλιά και τον Στάνκοβιτς εντυπωσιακά να μπλοκάρει. Στο 62’ ο Γκατσίνοβιτς απείλησε μέσα από τη μικρή περιοχή και ο Κόστιτς απομάκρυνε με το χέρι.

Η ΑΕΚ πια διαχειριζόταν το ματς όπως ήθελε και πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Άμραμπατ. Στο 73’ ο Σιμάνσκι πέταξε την κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και ο Μαροκινός νίκησε τον Σιέλη στο σπριντ και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 84′ ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά ο Πινέδα έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ από κόντρα του Πόνσε. Στις καθυστερήσεις κακό σουτ του Γκατσίνοβιτς που έφυγε άουτ. Και αυτό ήταν και το φινάλε στο ματς με την ΑΕΚ να κερδίζει 3-0 τον Βόλο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (75′ Γιόνσον), Ελίασον (63′ Άμραμπατ), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (63′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (75′ Πόνσε)

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Τάχατος, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας, Άλχο (39′ λ.τ. Κίτσος), Τρουϊγιέ, Κόμπα (70′ Μπερτόγλιο), Ντέλετιτς, Χ. Γκαρσία (70′ Μεταξάς), Μωραΐτης (83′ Καραγιάννης)