Τους 110 πόντους έφτασε στη Λιθουανία το Περιστέρι και έκανε τον…μισό δρόμο πρόκρισης! |HIGHLIGHTS

Το Περιστέρι βρέθηκε σε μία από τις καλύτερες του ευρωπαϊκές βραδιές, νίκησε με 110-92 τη Ρίτας στο Βίλνιους και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους «16» του BCL.

Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στη Λιθουανία στο Game 1 των Play Ins του Basketball Champions League και μετά από το 110-92 στο Βίλνιους χρειάζονται μία ακόμη νίκη ώστε να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζο Ράγκλαντ (25 πόντοι. 15 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Τρέβορ Τόμπσον (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκς), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Λεωνίδα Κασελάκη (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρέθηκε σε εξαιρετική επιθετική βραδιά τελειώνοντας το παιχνίδι με 17/25 τρίποντα ενώ σούταρε με 59% (42/71) και μοίρασε 26 ασίστ έχοντας μόλις 7 λάθη!

Το Περιστέρι άρχισε με εντυπωσιακά ποσοστά το παιχνίδι ανεβάζοντας από την πρώτη περίοδο τη διαφορά, φτάνοντας στο +14 (14-28) στο 8′ πριν οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 μειώσουν σε 22-28. Συνεχίζοντας να παίρνουν πόντους πίσω από τα 6,75μ. οι παίκτες της ελληνικής ομάδας ξεπέρασαν τους 50 πόντους στο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 54-46. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τον τους Τόμπσον και Ράγκλαντ να στέλνουν το Περιστέρι στο +20 με το σκορ 59-79 στο 28′. Η Ρίτας προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους όμως να τη συντηρούν σε διψήφια επίπεδα, ενώ τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε ξεπέρασαν τους 100 πόντους δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή τους που ήρθε με 110-92.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την επόμενη Τετάρτη (10/1, 19:30) στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, όπου με νίκη το Περιστέρι θα εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16».

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 46-54, 68-81, 92-110