Basket League : Πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός | HIGHLIGHTS

Μόνος πρώτος και αήττητος συνεχίζει στη Basket League μετά από 13 αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 90-75 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ.

Με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ που σημείωσε 26 πόντους και επιμέρους 23-12 στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» πέτυχαν τον στόχο τους απέναντι στο Περιστέρι που είχε εξαιρετική εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Από τους φιλοξενούμενους Ράγκλαντ και Λοβ πέτυχαν από 14 πόντους.

Mε ωραίο μπάσκετ και το Περιστέρι να βάζει στους «πράσινους» ξεκίνησε η αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 13-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 8-0 (18-13) και τον Ντίνο Μήτογλου να δίνει λύσεις από τα 6.75, ωστόσο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να έχουν το πάνω χέρι μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (25-19) με 4/5 τρίποντα.

Η μικρή διαφορά που είχαν οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν τους επέτρεψε να κάνουν εύκολο το έργο τους αλλά το Περιστέρι πηγαίνοντας το ματς στον ρυθμό του έκανε επιμέρους σκορ 17-6 και πέρασε μπροστά με 36-31 στο 16’ και δύο λεπτά αργότερα με 42-35. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να μειώσει αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 44-41 στο ημίχρονο, τη στιγμή που οι «πράσινοι» είχαν έξι ασίστ κι εννέα λάθη.

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται στην καλή τους άμυνα ενώ στην επίθεση είχαν υπομονή και με καλή κυκλοφορία έβρισκαν λύσεις με συνέπεια να προηγηθούν με 55-49 στο 25’, έπειτα από καλάθι του Λοβ. Από κει και έπειτα η ομάδα του «τριφυλλιού» ανέβασε τον ρυθμό της με αποτέλεσμα να κλείσει την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 23-19 και το προβάδισμα με 67-63, έπειτα από το εντυπωσιακό τρίποντο που σημείωσε ο Μωραΐτης από το κέντρο γηπέδου.

Από κει και έπειτα ο Παναθηναϊκός έβαλε τις βάσεις για να διατηρήσει το αήττητο σερί τους αφού 34’ έβαλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (78-65). Οι λύσεις μειώθηκαν για τους φιλοξενούμενους που δεν είχαν τρόπο ν’ απειλήσουν περαιτέρω από τη στιγμή που οι «πράσινοι» άνοιξαν την απόσταση.

Tα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75