Super League 2 : Μοιρασιά στη Μυτιλήνη, παράπονα του Αιολικού για τη διαιτησία

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το δεύτερο παιχνίδι του νέου έτους για Αιολικό και Αναγέννηση Καρδίτσας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Ζάκαριτς και οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν στο δεύτερο μέρος με τον Κοκκίνη (72′), σε ένα ματς που οι “κυανόλευκοι” είχαν παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης Βλάχο και τους βοηθούς του για περίπτωση πέναλτι στον Ενομό από τον Τσέλιο.

Νωθρό ξεκίνημα για τον Αιολικό, ο οποίος είχε σε αυτόν τον αγώνα στην 11αδα του τον Γιώργο Μανούσο, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τις μάχες του κέντρου στο πρώτο 20λεπτό, χωρίς όμως καλά τελειώματα. Ο Αιολικός στη συνέχεια ισορρόπησε και άνοιξε το σκορ στο 23’ με σουτ εκτός περιοχής του Ζάκαριτς. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μέτρησαν ακόμη μια καλή στιγμή με τον σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ η Καρδίτσα απείλησε με τους Κονίλιο και Ξύδα.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κυανόλευκοι» ήταν ξανά δραστήριοι επιθετικά, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις με τους Σίνγκ, Γιοκέ και Νούλα. Στο 58’ εκτυλίχθηκε η φάση του πέναλτι που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων, με τον Ενομό να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Τσέλιο και βρέθηκε στο χορτάρι, όμως ο διαιτητής έδειξε τη συνέχεια του αγώνα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 70’ ο Κοκκίνης με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Ντόκιτς για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιώργος Μανούσος.

Αιολικός (Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Μανούσος, Ζάκαριτς, Ενομό, Κριμιτζάς (69′ Κεχαγιάς), Μουχάλης, Νούλας (87′ Καρανίκας)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς (33′ Στασινόπουλος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κέρθι, Σαλαμούρας, Κονίλιο, Ξύδας (77′ Παπαδάκος), Ντουμάνης (54′ Κοκκίνης), Βερνάρδος