Super League : Με κορυφαίο τον Σπόραρ ο Παναθηναϊκός, το 2×2 του Τερίμ (vid)

Με “χρυσή αλλαγή” τον Σπόραρ και ένα δεύτερο ημίχρονο που βρήκε τις λύσεις που έψαχνε, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον μαχητικό Παναιτωλικό και ανέβηκε στην κορυφή, περιμένοντας ένα…δώρο του Άρη για να παραμείνει εκεί.

Ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ στο πρώτο μέρος έπαιξε καλά δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, με πρωταγωνιστή το Ιωαννίδη να έχει δύο καλές στιγμές. Στο ωστόσο ο Παναιτωλικός έδωσε και αυτός τις ανάλογες απαντήσεις, αφού είχε δύο καλές στιγμές με τη μία από αυτές να επεμβαίνει ο Λοντίγκιν.

Ο Παναθηναϊκός όσο πίεζε δημιουργούσε και ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, μάλιστα έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία με τον Βαγιαννίδη, που για εκατοστά δεν βρήκε την μπάλα να τη στείλει στα δίχτυα.

Αφού ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε τον τρόπο να σκοράρει στο πρώτο μέρος ο Τούρκος τεχνικός, αποφάσισε να κάνει κάποιες αλλαγές για να μπορέσει να αποδώσει καλύτερα η ομάδα.

Πιο συγκεκριμένα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν μέσα οι Αϊτόρ, Σπόραρ ενώ βγήκαν οι Μαντσίνι και Βιλένα. Το ”τριφύλλι” αυτομάτως έγινε πιο επιθετικό και κατάφερε να βρει ένα γρήγορο γκολ με τον Σπόραρ, όπου δεν χρειάστηκε με την είσοδο του ούτε 7′ για να βρει δίχτυα.

Η ομάδα από το Αγρίνιο από το 60′ και μετά άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Ο Γιούρι Λοντίγκιν δήλωσε πάλι παρών, αφού στο 74΄ ο Παναιτωλικός με εξαιρετική κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο, όμως ο 33χρονος τερματοφύλακας έκανε επέμβαση και ύστερα η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Τζούρισιτς έδωσε απάντηση με τον Σέρβο να σουτάρει στο 79΄, όμως η μπάλα να βρίσκει δοκάρι.

O Σπόραρ στο ωστόσο έχασε άλλη μία ευκαιρία, όμως η συνέχεια επιφύλασσε άλλο ένα γκολ για τον Σλοβένο με ασίστ του Τζούρισιτς (2-0)

Ο Παναιτωλικός με ένα φοβερό γκολ του Σενγκέλια στις καθυστερήσεις μείωσε με 2-1.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ) : Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ (90′ Φικάι), Ζέκα, Τσέριν, Μαντσίνι (46′ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (90′ Γερεμέγεφ), Βιλένα (46′ Σπόραρ), Ιωαννίδης (75′ Μπερνάρ)

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Καπίνο, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Μαυρίας (78′ Μπελεβώνης), Λιάβας, Μπαλντασάρα (74′ Τσιγγάρας), Πέρες (63′ Φ. Ντουάρτε), Χατζηθεοδωρίδης (63′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης (62′ Χουάνπι), Σενγκέλια