Super League : Η Λαμία “τσίμπησε” βαθμό στο Ηράκλειο, δυσκολεύει για τον ΟΦΗ (vids)

Για 10ο σερί ματς ο ΟΦΗ δε γεύτηκε τη χαρά της νίκης, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τη Λαμία στο «Γεντί Κουλέ».

Στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» στη 17η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ακούνια (3’) και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό σκορ με το πέναλτι του Νέιρα (38’).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΟΦΗ αφού η Λαμία πήρε προβάδισμα στην πρώτη φάση με τον Ακούνια να βγαίνει μόνος απέναντι στον Μπάουμαν και να κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Έπρεπε να περάσει ένα δεκάλεπτο για να βρει ο ΟΦΗ τα πατήματα του με τους ποδοσφαιριστές του να ψάχνουν αντίδραση και μετά το 20ό λεπτό το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο για εκείνον. Η Λαμία υποχώρησε, ο ΟΦΗ ξεκίνησε να πιέζει με συνεχείς επανακτήσεις της μπάλας και έφτανε με χαρακτηριστική ευκολία στην περιοχή του Κοσέλεφ. Ο ΟΦΗ δημιουργούσε συνεχώς φάσεις με τον Λουίζ Φελίπε ν’ αστοχεί σε τετ α τετ αλλά και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Λαμίας με τον Κοσέλεφ να διώχνει δύσκολα. Η Λαμία απείλησε με τον Τσιλούλη που έκανε το σουτ ωστόσο ο Μπάουμαν μπλόκαρε την μπάλα – στη μοναδική της φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 38′ ο Νέιρα πέρασε τον Παπαδόπουλο που τον ανέτρεψε, ο Σιδηρόπουλος έδωσε αμέσως το πέναλτι με τον Αργεντινό να ισοφαρίζει σε 1-1 και τον ΟΦΗ να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Ο ΟΦΗ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, χάνοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη με τον Κοσέλεφ να αποκρούει πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, η Λαμία να μην κλείνεται και να δείχνει ότι έπαιζε για τη νίκη και ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με τον Αμπάντα να κάνει το σουτ και τον Κοσέλεφ να αποκρούει. Η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 60ο λεπτό όταν μετά από στατική φάση ο Ακούνια βγήκε μόνος απέναντι στον Μπάουμαν με το πλασέ του να φεύγει άουτ.

Ο χρόνος περνούσε με τον ΟΦΗ να έχει μόνιμα την μπάλα στα πόδια του αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ούτε δείγμα φάσης, ο Μελ πέρασε στο παιχνίδι Αποστολάκη, Γκλάζερ θέλοντας να δώσει φρεσκάδα στη μεσαία γραμμή αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Οι αλλαγές του Ισπανού περισσότερο αποδιοργάνωσαν τον ΟΦΗ παρά τον βοήθησαν με αποτέλεσμα να είναι παντελώς ακίνδυνος και τη Λαμία να κρατάει με ευκολία το 1-1. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ χάθηκε στο 89′ όταν η μπάλα στρώθηκε στον Αποστολάκη που μέσα από την περιοχή της Λαμίας σούταρε ψηλά άουτ.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Άμπαντα, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράλ (72’ Αποστολάκης), Νέιρα (56’ Ντίκο), Μοσκέρα (62’ Ριέρα), Φελίπε (72’ Γκλάζερ)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Αμαράλ, Τσιλούλης (61’ Τόσιτς), Τζανδάρης (81’ Μούλα), Νούνιες (61’ Στάνκο), Σλίβκα, Ακούνια (61’ Μάλτσι), Μαρτίνεθ (46’ Σίντκλεϊ)