Volley League : Τρίποντο “χρυσάφι” του Πηγάσου και άνοδος στην 5η θέση!

Την τρίτη του νίκη του πανηγυρίζει ο Πήγασος Πολίχνης στο πρωτάθλημα Volley League και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου.

Mε πρωταγωνιστή τον Μάκη Κανέλλο που με δύο μπλοκ στο φινάλε του 4ου σετ έβαλε τη σφραγίδα του στην ανατροπή από 22-24 ο Πήγασος νίκησε με 3-1 σετ και «απογειώθηκε» στη βαθμολογία καθώς με το τρίποντο ανέβηκε στους 10 βαθμούς έναντι 8 που έχουν Άθλος, Καλαμάτα, Φοίνικας αλλά η ομάδα της Σύρου έχει έναν αγώνα λιγότερο όπως και η Κηφισιά που ακολουθεί με 5 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος αλλά ο Πήγασος ήταν αυτός που έκανε δύο μεγάλες ανατροπές. Στο 1ο σετ βρέθηκε να χάνει 23-24 αλλά ισοφάρισε και μετά από παρατάσεις πήρε το σετ 35-33 χάρις την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Ποχάνη. Ανατροπή για τον Πήγασο και στο 2ο σετ και μάλιστα από 9-14, αλλά και στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Πήγασος γύρισε το σκορ. Η ομάδα της Πολίχνης με σερί 4-0 (επίθεση του Μίλη, λάθος του Μπαρμπούνη και 2 μπλοκ του Κανέλλου), έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τη νίκη με 26-24 και 3-1 σετ. Στο γήπεδο με το Νο11 βρέθηκε και ο Αυστραλός διαγώνιος Hazelden Hamish, o oποίος αποκτήθηκε από τον Πήγασο και αναμένεται να ενισχύσει επιθετικά την ομάδα του Γιάννη Ορφανού.

Να σημειωθεί πως ο Φοίνικας αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Πετσιά και λίμπερο τον Σωνάκη καθώς αποχώρισαν ο Μάρκος Γαλιώτος και ο Βασίλης Καρασαββίδης. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρμπούνης με 28 πόντους και ακολούθησε ο Κουτσομύτης με 17 πόντους. Πρώτος σκόρερ του Πηγάσου ήταν ο Μίλης με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Μαυροβουνιώτης με 16 και ο Καπετανίδης με 13 πόντους.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Πασπαλά.