Επιβλητικός ο Παναθηναϊκός, νίκησε την Εφές με “μαγικό” Γκριγκόνις! (vids)

Τις 12 νίκες στη EuroLeague έφτασε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 83-76 της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ για την 20ή αγωνιστική και κάλυψε τη διαφορά από την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Γκριγκόνις που σημείωσε 24 πόντους ενώ από την Εφές ξεχώρισε ο Πλάις με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Mε τον Μάριους Γκριγκόνις να είναι ασταμάτητος και να δίνει λύσεις από τα 6.75 (4/4 τρίποντα) στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός επέβαλλε από νωρίς το δικό του ρυθμό. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 38-16 στο 14’ με καλάθι του Κώστα Αντετοκούνμπο και με 9/13 τρίποντα, 13 ασίστ και μόλις 4 λάθη, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρίσκονται κοντά στο σκορ στη διάρκεια του πρώτου μέρους. Αντίθετα, η αστοχία της Αναντολού Εφές δεν της επέτρεψε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, με συνέπεια οι «πράσινοι» να προηγηθούν με 51-35 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Γκριγκόνις συνέχισε τις καλές του επιδόσεις στην επίθεση και με συμπαραστάτη τον Ναν οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά στο σκορ, ωστόσο χάθηκε η ισορροπία με την άμυνα, εκεί όπου πάλευε ο Κώστας Αντετοκούνμπο κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Με επιμέρους σκορ 16-8 στην τελευταία περίοδο η Εφές μείωσε σε 76-73 στο 38’, όμως το τρίποντο του Γκραντ (79-73), έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά σε θέση ισχύος.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 6 (2), Ναν 14, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο 6, Γκριγκόνις 24 (7), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 14 (2).

Αναντολού Εφές (Τζαν): Λάρκιν 9 (2), Μπομπουά 16 (4), Μπράιαντ 12, Γκαζί, Τόμπσον 8 (1), Πλάις 13 (3), Χόλατζ, Οτούρου 4, Ντάουμ 5 (1), Γουίλις 9 (3).