Στους «16» του BCL το Περιστέρι! (vid)

Το Περιστέρι κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε μερικές ημέρες τη Ρίτας Βίλνιους (83-80) και πήρε το εισιτήριο για τους “16” του Basketball Champions League, συνεχίζοντας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της FIBA.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι (13-1 στο 7′) και πήρε από νωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης απέναντι στους φιλοξενούμενους, που προσπαθούσαν, αλλά δεν είχαν την επιθετική συνέπεια για να απειλήσουν επί της ουσίας. Το Περιστέρι διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας μάλιστα μέχρι το +19 (49-30 στο 22′) στις αρχές του δεύτερου μέρους.

Η εικόνα του αγώνα επιβεβαίωνε την υπεροχή της ελληνικής ομάδας, ένα μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο έκανε όμως τα πράγματα αρκετά πιο περίπλοκα. Το +14 (67-53) του 30ού λεπτού έγινε -1 (75-76) στο 37′ με αποτέλεσμα όλα να κρέμονται πλέον σε μια κλωστή.

Τη στιγμή που έπρεπε όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν όλα όσα απαιτούνταν για να ξαναπάρουν το προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη – πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League.

Tα δεκάλεπτα: 17-11, 43-30, 67-53, 83-80

Περιστέρι (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 5 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 10 (6 ριμπάουντ), Λοβ 11, Ράγκλαντ 17, Ρένφρο 2, Χουγκάζ, Μήτρου-Λονγκ 14 (2), Σταυρακόπουλος, Τόμπσον 11 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3), Ξανθόπουλος, Ζούγρης

Ρίτας (Ζιμπένας): Κόουλ 13 (3), Έκοντας 14 (9 ριμπάουντ), Γκόραμ 2, Χόρνσμπι 7, Ραντζεβίτσιους 3, ΝτεΛόριερ 10, Φόστερ 20 (3), Μασιούλις 3, Νορμάντας 6 (2), Πλέικις, Βελίτσκα