Bundesliga : “Απέδρασε” στο 90+4′ η Λεβερκούζεν, μεγάλο “διπλό” της Άιντραχτ (vids)

“Λύτρωση” στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Λεβερκούζεν, που με γκολ του Παλάσιος, διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την Μπάγερν.

Η τρομερή ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Άουγκσμπουργκ για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga και πρώτη για το 2024, σε ένα παιχνίδι που ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε και βρήκε στο τελευταίο λεπτό το γκολ-λύτρωσης.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν 24 τελικές έναντι μόλις τεσσάρων των ηττημένων, ωστόσο, δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στο τέλος, με τον Παλάσιος να δίνει τη λύση στο 90+4′ με buzzer beater.

Έτσι, η Λεβερκούζεν παρέμεινε στην πρώτη θέση με 45 βαθμούς, κράτησε τη διαφορά στο +4 από την Μπάγερν Μονάχου, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο.

Στα άλλα ματς, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Λειψίας, όντας αποτελεσματική καθώς βρήκε γκολ με μόλις πέντε τελικές, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έφτασαν τις 30 αλλά έμειναν στο… μηδέν.

Συγκεκριμένα, οι «αετοί» προηγήθηκαν στο 7′ με τον Άνσγκαρ Κνάουφ και κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, ανεβαίνοντας στην 5η θέση με 27 βαθμούς.

H Άιντραχτ πήγε στη Σαξονία δίχως τους τρεις βασικούς Αφρικανούς (Μαρμούς, Σαΐμπί και Σκιρί) που συμμετέχουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, όμως κατάφερε στην πρώτη φάση της να πετύχει γκολ, μετά την υπέροχη πάσα του Ενκουκού και το 4ο γκολ στο πρωτάθλημα από τον Κνάουφ.

Η Λειψία, με βασικούς τα νέα αποκτήματα Φαν ντε Μπέικ και Κάλαιτζιτς (δανεικοί από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς αντίστοιχα) βελτίωσε την εικόνα της από το ημίωρο και μετά, απείλησε με τον Οπεντά, ωστόσο δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Γκέτσε στο 57′ οι γηπεοδύχοι είχαν έναν επιθετικό μονόλογο, με τον Τραπ να έχει όλες τις απαντήσεις και να κρατάει το 0, οδηγώντας την Άιντραχτ στους 27 βαθμούς, με την ομάδα του Ρόζε να μένει στην 4η θέση και τους 33 βαθμούς.

Χωρίς γκολ αλλά με πολλές χαμένες ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το ματς στο Εουρόπα Πάρκ ανάμεσα σε Φράιμπουργκ και Ουνιόν Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και στο πρώτο μέρος είχε τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 11′ ο Σάλαϊ βγήκε, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Γκρίφο, απέναντι στον Ρένοφ πλάσαρε όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Δανού τερματοφύλακα.