Επιστροφή στις μεγάλες νίκες για τους Αετούς Βέροιας!

Μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη για τους Αετούς Βέροιας στο φετινό πρωτάθλημα, αφενός μεν βαθμολογική σημασίας και αφετέρου για το γόητρο καθώς επετεύχθη κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Οι “ασπρόμαυροι” επιβεβαίωσαν και σήμερα πως στην έδρα τους μπορούν να κερδίσουν τον οποιοδήποτε αντίπαλο και η σημερινή επικράτηση επί των Τρικάλων (83-71) είναι η δεύτερη κόντρα σε αυτές του Top3 του πρωταθλήματος!

Η ομάδα της Ημαθίας ήταν σήμερα επιβλητική, και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και μάλιστα στο 30′ το σκορ έφτασε στο +20.

Χαρακτηριστικό στοιχείο των Αετών, μετά και τις τελευταίες προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ, είναι η πληθώρα επιλογών για τον κόουτς Αλμπάνη, που του δίνει τη δυνατότητα όχι μόνο να κάνει το απαραίτητο rotation κατά τη διάρκεια του ματς αλλά να παίρνει και σκοράρισμα από όλους τους παίκτες.

Δείγμα της σημερινής εμφάνισης, πως τέσσερις αθλητές είχαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά και εννιά εύστοχα τρίποντα απέναντι στη δεύτερη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος!

Χωρίς να αναλύσουμε περαιτέρω το ματς, θα σημειώσουμε ως “κλειδί” της αποψινής επικράτησης, την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας στο 2ο και 30 δεκάλεπτο αντίστοιχα, καθώς δέχτηκε 13 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Σαχμπατιάν που έφτασε τους 16 πόντους και τον ακολούθησε ο νεοαποκτηθέντας Χουάν Μπρουκς, που στο ντεμπούτο του πέτυχε 15 πόντους και έδειξε πως μπορεί να αποτελέσει έναν ακόμη δυνατό “κρίκο” για τους Αετούς.

Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή 21/1 και ώρα 17.00, ξανά στο ΔΑΚ “Βικέλας” με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου.

Δεκάλεπτα: 15-17, 42-30, 65-45, 83-71

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρτετζής 6, Σαχμπατιάν 16, Παπαδόπουλος Ι.Μ., Νικάι 3(1), Ιωσηφίδης 10(2), Μητακίδης 5(1), Μπρουκς 15(1), Γάτσος 11(1), Κόκκινος 9(1), Κούντας 7, Σαζακλίδης 1.

Τρίκαλα (Κρομμύδας): Ψύρρας 13(1), Σούλκο 10(1), Δέσπος 12,  Μοσχόπουλος 6(2), Ταμ Τζοελ 5(1), Γκαντιας 12(1), Λεπενιώτης 13, Ευαγγελακόπουλος.