“Λύτρωση” στο 90′ με Μιριτέλο για τον Αστέρα!

Φινάλε ακατάλληλο για…καρδιακούς στο “Θ.Κολοκοτρώνης” της Τρίπολης, με τον Αστέρα να παίρνει μια πολύ σημαντική για την εξάδα νίκη.

Η ομάδα της Αρκαδίας επικράτησε με 1-0 του Βόλου και επέστρεψε στις θέσεις που οδηγούν στα play off, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Χουάν Μιριτέλο στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στους 26 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Βολιώτες που παραμένουν στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ανώτερος ο Βόλος στο πρώτο 10άλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ δημιούργησε τρεις κλασικές ευκαιρίες, αλλά καμία δεν κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου. Πρώτη καλή στιγμή στο 5ο λεπτό για την ομάδα της Μαγνησίας με τον Λούνα, όμως το σουτ πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 5′ ο Κόμπα με αδύναμο σουτ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Στο 11ο λεπτό ο Έλληνας κίπερ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στο γόνατο, τη θέση του πήρε ο Γραμματικάκης.

Ο Αστέρας δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο 15′ με ωραίο συρτό σουτ του Κρεσπί, η μπάλα πέρασε διπλά από την εστία του Κόστιτς άουτ. Στη συνέχεια οι Αρκάδες βρήκαν στην κόντρα αλλά με κακές επιλογές στην τελική πάσα, σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια τα πρώτα λεπτά του αγώνα «κύλησαν» χωρίς σημαντικές ευκαιρίες. Στο 72′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν απίστευτη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στην Τρίπολη. Μέσα από την περιοχή του Γραμματικάκη ο Σιέλης με προβολή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα τρίπολης. Στην επαναφορά ο Ασλανίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκ νέου στο δοκάρι.

Επτά λεπτά αργότερα ο Μάντζης απάντησε στην ευκαιρία του Βόλου. Ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον Κόστιτς και από διαγώνια θέση με πλασέ βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιριτέλο στο 90ο λεπτό, κακή απομάκρυνση του Βόλου στην άμυνα, η μπάλα κατέληξε στον Καλτσά, ο οποίος με σέντρα «μοίρασε» στον Αργεντινό και εκείνος με κεφαλιά κέρδισε από κοντά τον Κόστιτς για το 1-0.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος (11′ λ. τ. Γραμματικάκης), Καρμόνα (85′ Μπαρτόλο), Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Γκος (71′ Γιαμπλόνσκι), Καλτσάς, Ζουγλής (71′ Μάντζης), Κρέσπι, Μιριτέλο.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ) : Κόστιτς, – Ασλανίδης, Λούνα, Σιέλης, Μύγας, Μπαριέντος (90+4′ Καραγιάννης), Γκλάβτσιτς (90+4′ Μπερτόγλιο), Ντέλετιτς, Κόμπα (66′ Τσοκάνης), Γκαρσία (80′ Ράσιτς), Μωραΐτης.